Przedsiębiorca zaliczy w koszty wynajem kwatery w innym mieście - interpretacja podatkowa

Przedsiębiorca, który dojeżdża do klienta, może wynająć kwaterę w innym mieście i zaliczyć czynsz do podatkowych kosztów.

Aktualizacja: 02.01.2018 07:13 Publikacja: 02.01.2018 06:19

Przedsiębiorca zaliczy w koszty wynajem kwatery w innym mieście - interpretacja podatkowa

Foto: AdobeStock

W sytuacji gdy nie da się codziennie dojeżdżać 300 kilometrów do siedziby kontrahenta, aby dobrze wykonać usługę, trzeba mieć nocleg na miejscu. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią informatyk, który w październiku założył jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów i płaci podatek liniowy. Siedzibę firmy zarejestrował w swoim mieszkaniu.

Po założeniu firmy podpisał umowę z pewną spółką. Zobowiązał się w niej, że będzie wykonywał usługi na rzecz jej klienta z innej miejscowości. Ma wspierać realizację projektów informatycznych oraz zajmować się rozwojem i utrzymywaniem systemów komputerowych tej spółki. Umowę podpisano na rok. Wynagrodzenie ustalane będzie według stawki godzinowej, uwzględnia również przeniesienie praw autorskich. Z umowy wynika, że miejscem świadczenia usług jest siedziba klienta docelowego. Projekt będzie bowiem wykonywany przez cały zespół programistów, co wymaga ścisłej koordynacji pracy komputerowców. Zmusza to informatyka do częstych i długich wyjazdów. Z miejsca zamieszkania do siedziby klienta ma on do pokonania 300 kilometrów, codzienne dojazdy byłyby więc bardzo czasochłonne, a korzystanie z hotelu za drogie. Dlatego na czas trwania umowy planuje on wynająć mieszkanie w mieście, w którym klient ma siedzibę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama