Jak dokumentować transakcje VAT współwłaścicieli nieruchomości

Dostawcy mediów powinni wystawiać tyle egzemplarzy faktur, aby każdy z nabywców otrzymał własny. Nie muszą natomiast wykazywać udziałów poszczególnych kupujących we współwłasności nieruchomości.

Publikacja: 14.12.2017 04:20

Jak dokumentować transakcje VAT współwłaścicieli nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Mam małą firmę zarządzającą nieruchomościami. Ich współwłaścicieli, w zależności od nieruchomości, jest od 2 do 30 i są to osoby fizyczne. Posiadam ich notarialne pełnomocnictwa do wszystkich czynności, w tym do wystawiania w ich imieniu faktur i rachunków za wynajem lokali użytkowych i mieszkalnych, na podstawie zawartych umów. Część z współwłaścicieli to czynni podatnicy VAT, część nie (wówczas wystawiane są rachunki). Dotychczas z orzecznictwa wynikało, że nie ma przeszkód, aby jedna faktura dokumentowała sprzedaż towaru lub usługi przez kilku podatników lub aby jedna faktura dokumentowała sprzedaż towaru lub usługi na rzecz kilku nabywców. Wystawiana w imieniu kilku współwłaścicieli faktura za wynajem lokalu zawiera wszystkie dane, zgodnie z art. 106e ustawy o VAT. Udziały w nieruchomości są różne i to księgowa mojej firmy robi już konkretne rozliczenia VAT w imieniu każdego podatnika.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm