Resort opublikował na swojej stronie internetowej kolejne ostrzeżenie przed agresywną optymalizacją podatkową. Tym razem dotyczy ono schematów pozwalających na zerowe (zamiast 19-procentowego) opodatkowanie przychodu z dywidend w polskich spółkach.
Opisany schemat zakłada istnienie powiązań kapitałowych między spółką polską, spółkami w innych krajach UE i spółką spoza Unii, zwykle ulokowaną w jurysdykcji o niskich podatkach. Przepływy pieniężne z tytułu wypłaconych dywidend są tak zaprojektowane, że formalnie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego dla dywidend wypłacanych między powiązanymi spółkami z różnych państw Unii Europejskiej.
Takie zwolnienie, przewidziane w europejskiej dyrektywie, jest jednym ze środków ułatwiających przepływ kapitału. Jednak, co zauważała w ostatnich miesiącach także Komisja Europejska, bywa ono nadużywane i prowadzi do tzw. podwójnego nieopodatkowania. Podobnie twierdzi polskie MF.
Przy tej okazji ministerstwo przypomniało, że już od końca 2015 r. w tejże ustawie obowiązuje art. 22c dotyczący czynności bez rzeczywistego charakteru, zmierzające do uniknięcia opodatkowania. Owa „mała" klauzula obejścia prawa wraz z „dużą" (w ordynacji podatkowej), dotyczącą ogólnie sztucznych struktur, może być użyta jako podstawa do zakwestionowania istnienia opisanych w piśmie MF schematów. „Z zaprezentowanego schematu nie skorzystałby rozsądnie działający podmiot kierujący się w swych wyborach celami i charakterystyką prowadzonej działalności gospodarczej" – głosi ostrzeżenie.
Resort finansów przypomina też, że już piętnował optymalizację z użyciem zagranicznych spółek. Chodzi o ostrzeżenie z 12 czerwca 2017 r. (Nr 003/17), w którym, podobnie jak w najnowszym, jedną z kluczowych kwestii było faktyczne lub pozorne miejsce sprawowania zarządu.