VAT: od 2018 roku JPK także dla najmniejszych firm

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca prowadzący obecnie swoją ewidencję VAT w formie papierowej będzie musiał składać comiesięcznie, bez wezwania, ewidencję zakupów i sprzedaży w formacie zgodnym z JPK_VAT.

Publikacja: 12.10.2017 02:00

VAT: od 2018 roku JPK także dla najmniejszych firm

Foto: Fotolia

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie papierowej ręcznej. Czy będzie zobowiązany do przesyłania rejestrów VAT zakupów i sprzedaży od 1 stycznia 2018 roku oraz plików JPK, w tym wyciągów bankowych, jeżeli nie prowadzi pełnej księgowości? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca prowadzący obecnie swoją ewidencję VAT w formie papierowej będzie musiał, zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 13 maja 2016 r., rozpocząć od 1 stycznia 2018 r. prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży w formie elektronicznej. Tym samym za okres od początku stycznia będzie obowiązany składać comiesięcznie, bez wezwania, ewidencję zakupów i sprzedaży VAT w formacie zgodnym z JPK_VAT. Prowadzenie niepełnej księgowości nie zwalnia także podatnika z obowiązku gotowości do przedłożenia swojej ewidencji księgowej od 1 lipca 2018 r w formacie JPK (obowiązek gotowości do składania JPK [cztery struktury] będzie obowiązywał dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dopiero od 1 lipca 2018 r.). Należy bowiem pamiętać, że ustawodawca już na etapie tworzenia plików JPK uwzględnił fakt możliwości nieprowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przygotowane zostały dwie dodatkowe struktury przeznaczone do rozliczeń rachunkowych, tj. JPK_EWP dla podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz JPK_PKPIR dla przedsiębiorców stosujących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów