Aktualizacja: 12.10.2017 02:00 Publikacja: 12.10.2017 02:00
Foto: Fotolia
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie papierowej ręcznej. Czy będzie zobowiązany do przesyłania rejestrów VAT zakupów i sprzedaży od 1 stycznia 2018 roku oraz plików JPK, w tym wyciągów bankowych, jeżeli nie prowadzi pełnej księgowości? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca prowadzący obecnie swoją ewidencję VAT w formie papierowej będzie musiał, zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 13 maja 2016 r., rozpocząć od 1 stycznia 2018 r. prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży w formie elektronicznej. Tym samym za okres od początku stycznia będzie obowiązany składać comiesięcznie, bez wezwania, ewidencję zakupów i sprzedaży VAT w formacie zgodnym z JPK_VAT. Prowadzenie niepełnej księgowości nie zwalnia także podatnika z obowiązku gotowości do przedłożenia swojej ewidencji księgowej od 1 lipca 2018 r w formacie JPK (obowiązek gotowości do składania JPK [cztery struktury] będzie obowiązywał dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dopiero od 1 lipca 2018 r.). Należy bowiem pamiętać, że ustawodawca już na etapie tworzenia plików JPK uwzględnił fakt możliwości nieprowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przygotowane zostały dwie dodatkowe struktury przeznaczone do rozliczeń rachunkowych, tj. JPK_EWP dla podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz JPK_PKPIR dla przedsiębiorców stosujących podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników, są całkowicie nieprawdziwe – podkreśla Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas