Ponaglenie organu podatkowego - wzór pisma

Przedsiębiorca nie musi biernie czekać, aż organ podatkowy w końcu załatwi jego sprawę, gdy termin na to już upłynął. Może złożyć ponaglenie na niezałatwienie sprawy we właściwym czasie.

Publikacja: 05.10.2017 02:00

Ponaglenie organu podatkowego - wzór pisma

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Urząd skarbowy prowadzi w mojej firmie postępowanie kontrolne w zakresie rozliczenia VAT za maj 2016 roku. Dostaliśmy zawiadomienie o przedłużeniu terminu tego postępowania, ale kilkanaście dni temu termin ten upłynął. Czy możemy wpłynąć na tempo działania urzędników poprzez wystosowanie odpowiedniego pisma? Jeśli tak, to co musi ono zawierać? – pyta czytelnik.

Ponaglenie na niezałatwienie sprawy przez organ podatkowy, np. przez naczelnika urzędu skarbowego, w określonym terminie może złożyć strona postępowania podatkowego. Jest to środek mający zdyscyplinować organ oraz zmierzać do jak najszybszego załatwienia sprawy w przypadku zwlekania organu bądź przekroczenia terminów określonych w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), zwłaszcza, gdy przekroczenie nastąpiło bez zawiadomienia strony o niezałatwieniu sprawy w terminie i wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy (postanowienie NSA w Warszawie z 7 września 2011 r., II GSK 1238/11).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT