Reklama
Rozwiń

Rząd przekracza podatkowy Rubikon - doradca podatkowy o projekcie zmian w ustawach o podatkach dochodowych

Publikacja: 30.08.2017 07:41

Paweł Mazurkiewicz

Paweł Mazurkiewicz

Foto: rp.pl

Rz: Projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych ma wdrażać środki zapobiegające unikaniu opodatkowania i agresywnym optymalizacjom. Czy treść projektu odpowiada takiemu założeniu?

Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP:  W niektórych fragmentach pewnie tak jest. Ale pierwszy raz poważne ograniczenia dotykają tych, którzy prowadzą zwykły biznes. To nie są już restrykcje dla oszustów wyłudzających VAT czy klauzula unikania opodatkowania dla tych, którzy – w ocenie resortu finansów – bezprawnie zaniżają deklarowane dochody. Tym razem pojawiają się limity podatkowe, np. w korzystaniu z zewnętrznych usług doradczych czy reklamowych od firm niepowiązanych albo w poziomie zaliczania w koszty odsetek od pożyczek. Jest też podatek od nieruchomości biznesowych w wysokości ok. 0,5 proc. ich wartości rocznie. Pytam więc: czy każdy outsourcing usług niematerialnych jest nadużyciem? Czy pożyczanie pieniędzy na działalność gospodarczą należy utrudniać limitem kosztowym? Albo: czy każdy biznes, w którym używa się nieruchomości, jest oszukańczy? Chodzi przecież o galerie handlowe generujące znaczne dochody (dla których nowy podatek nie będzie żadnym problemem), ale też budynki biurowe w małych miastach, których właściciele ledwie wychodzą na swoje. A nowy podatek mieliby zapłacić wszyscy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem