Aktualizacja: 16.08.2017 07:00 Publikacja: 16.08.2017 07:00
Foto: Fotolia.com
Nie należy jednak zapominać, że nadrzędnym celem wprowadzenia obowiązku składania JPK jest uszczelnienie systemu podatkowego. Co za tym idzie, intencją resortu jest weryfikowanie danych pod kątem ich jakości tak, aby informacje najistotniejsze z punktu widzenia Ministerstwa Finansów były raportowane w sposób poprawny i aby w jak największym stopniu przyczyniały się do walki z wyłudzeniami VAT.
Tym samym, w interesie organów podatkowych nie jest sprawdzanie każdego podatnika od A do Z, co w efekcie dezorganizowałoby pracę urzędów oraz przełożyło się na znaczące zwiększenie kosztów. Poprzez dodatkową weryfikację raportowanych danych po stronie organów podatkowych oraz wskazanie na nieprawidłowości, resort uczy podatników, na co powinni zwracać uwagę przed wysyłką JPK. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że tak duża liczba przeprowadzonych czynności sprawdzających w efekcie przełoży się na zmniejszenie liczby interwencji organów podatkowych oraz liczby składanych korekt plików JPK_VAT.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas