Reklama
Rozwiń

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT dla usługi budowlanej

Za moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi budowlanej należy uznać wykonanie ostatniej czynności wchodzącej w jej skład. Protokół zdawczo-odbiorczy to tylko czynność techniczna, pomagająca ustalić, jaką czynność należy uznać za ostatnią.

Publikacja: 07.08.2017 06:10

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT dla usługi budowlanej

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 lipca 2017r. (I FSK 2148/15).

Spółka zamierza w najbliższej przyszłości świadczyć usługi budowlane na terytorium Polski. Do momentu zakończenia wykonywania przez spółkę prac budowlanych brak jest obiektywnych możliwości ustalenia wartości należnego spółce wynagrodzenia. Zakończenie wykonywania czynności składających się na usługę budowlaną (ostatnia czynność wykonywana przez spółkę w ramach danego okresu sprawozdawczego) będzie dokumentowane sporządzeniem i podpisaniem z inwestorami protokołów zdawczo-odbiorczych. W protokołach tych zostanie określona wartość wynagrodzenia należnego spółce za dany okres sprawozdawczy. W związku z tym spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy obowiązek podatkowy w VAT dla usługi budowlanej powstanie zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wykonania usługi budowlanej świadczonej w danym okresie sprawozdawczym.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?