Aktualizacja: 31.05.2017 07:00 Publikacja: 31.05.2017 07:00
Foto: www.sxc.hu
O rejestrze podatników VAT po raz pierwszy zrobiło się głośno 26 czerwca 2015 r. Wtedy to Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom Portal Podatkowy, w którym można sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Po raz drugi rejestr pojawił się na ustach Polaków na początku 2017 r., kiedy co miesiąc zaczęło z niego znikać kilkanaście tysięcy podmiotów. Urzędy skarbowe nie mają obowiązku informowania zainteresowanych o wykreśleniach. Od stycznia 2017 r. z ewidencji zniknęło ponad 39 tysięcy podatników. W dodatku organy podatkowe rozpoczęły już automatyczną analizę plików JPK_VAT i jednym z trzech głównych testów wykonywanych na plikach jest identyfikacja transakcji zakupu, w których faktury zostały wystawione przez podmioty niezarejestrowane jako czynni podatnicy VAT.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Sądy potwierdzają, że mimo braku spełnienia przesłanek do skorzystania z odroczenia opodatkowania do momentu sprzedaży akcji, nieodpłatne bądź częściowo odpłatne nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie otrzymującego je.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas