Aktualizacja: 12.12.2016 07:03 Publikacja: 12.12.2016 07:03
Foto: 123RF
Taką możliwość potwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.
O wyjaśnienia zwróciła się spółka z o.o. produkująca opakowania z tworzyw sztucznych. Firma działa w grupie kapitałowej, w której była też półka akcyjna o podobnym profilu. Obie mają swoje zaplecze i zatrudniają handlowców. Ich właściciele zdecydowali się je połączyć. Z biznesowych powodów, tj. ze względu na rozpoznawalność jednej z firm, podmiotem przejmującym zostanie spółka z o.o., która przejmie cały majątek spółki akcyjnej. Spółka z o.o. za 2015 r. wykazała stratę. A zgodnie z ustawą o CIT może przez kolejnych pięć lat obniżać podstawę opodatkowania o wysokość straty, przestrzegając limitu maksymalnego rozliczenia połowy straty w jednym roku. Spółka przejmowana zaś wykazywała dochód. Przejmująca zapytała izbę, czy będzie mogła w przyszłości rozliczyć stratę za 2015 r. Z ordynacji podatkowej wynika, że w przypadku łączenia spółek powstała spółka jest następcą przejmowanej. Jednocześnie przepisy o podatkowym następstwie stosuje się w zakresie, w jakim inne ustawy ich nie modyfikują. Taką ustawą jest ustawa o CIT, która zasadniczo wyklucza m.in. uwzględnienie przy określeniu podstawy opodatkowania strat przedsiębiorców łączonych i przejmowanych.
Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.
Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Utworzenie spółki handlowej danego rodzaju nie oznacza, że działalność musi pozostać w takiej formie. Istnieje możliwość jej zmiany, w zależności od charakteru, zakresu czy rozmiaru prowadzonego biznesu.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Pod koniec 2024 r. nasz barometr mierzący rotację szefów spółek z udziałem Skarbu Państwa bliski był rekordowi z czasu rządów PiS. Są jednak szanse na pewne odpolitycznienie ich władz.
Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas