Adam Bartosiewicz w swoim komentarzu opublikowanym w „Rzeczpospolitej" („Konstytucja dla biznesu jak news z Radia Erewan") stwierdza, że w wyniku nowelizacji z 15 listopada kwota wolna nie została podniesiona, za to odebrano wszystkim podatnikom jakąkolwiek ochronę wynikającą z interpretacji indywidualnej. Z taką opinią nie można się zgodzić.
Poprawka, o której pisze autor, nie wyłącza mocy ochronnej wszystkich dotychczas wydanych interpretacji, lecz jedynie bardzo niewielkiej ich grupy. Ma ona charakter doprecyzowujący poprzez jednoznaczne wyłączenie mocy ochronnej interpretacji sprzed 15 lipca, obejmujących schematy agresywnego planowania podatkowego, co do których zostałaby wydana prawomocna decyzja w zw. z art. 119a ordynacji podatkowej (tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania) dotycząca korzyści podatkowej uzyskanej po 1 stycznia 2017 r. Decyzja taka będzie mogła zostać wydana tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, w którym stanowisko wyrazi również niezależna Rada do spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.
Należy również przypomnieć, że klauzula obejmuje tylko przypadki, w których korzyść podatkowa jest większa niż 100 tys. zł. Poprawka będzie zatem dotyczyła tylko bardzo niewielkiej liczby interpretacji indywidualnych i to nie na zasadzie automatyzmu. Wszystkie pozostałe interpretacje indywidualne zachowają moc ochronną na dotychczasowych zasadach, nie ma zatem konieczności występowania z ponownym wnioskiem o nową interpretację. Jednocześnie podatnicy mający wątpliwości, czy skuteczna jest ochrona z udzielonych im interpretacji, mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii zabezpieczającej. Uzyskanie takiej opinii uniemożliwia zakwestionowanie opisanych w niej czynności na podstawie klauzuli.
Poprawka wpisuje się przy tym w projekt ustawy dotyczący zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego poprzez eliminację struktur agresywnego planowania.
—oprac. olat
Autor jest zastępcą dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego MF