Jeśli spółka musi odprowadzić VAT przy przekazywaniu kart sportowych pracownikom, ma prawo do jego odliczenia przy zakupie. Takie są wnioski z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.
Wystąpiła o nią spółka informatyczna. Zatrudnia pracowników oraz współpracuje z przedsiębiorcami. Wdraża dla nich program lojalnościowy. Beneficjenci dostają karty Multisport uprawniające do wstępu do obiektów sportowo-rekreacyjnych, np. na basen, i do uczestnictwa w różnych zajęciach.
Spółka nabywa karty, zgłasza do emitenta dane uprawnionych osób oraz ponosi za każdego miesięczne opłaty abonamentowe. Finansuje je ze środków obrotowych. Pracownicy nic za karty nie płacą. Współpracownikom, którzy są przedsiębiorcami, opłata jest potrącana przy rozliczaniu ich usług.
W związku z nieodpłatnym udostępnieniem kart pracownikom spółka nalicza VAT należny. Jego wysokość ustala na podstawie ceny netto wskazanej na fakturze emitenta i liczby uprawnionych. Nie dokumentuje tych czynności fakturą. Opłaty abonamentowe ponoszone przez przedsiębiorców dokumentowane są fakturą, na której wykazywany jest VAT należny.
Spółka zapytała fiskusa, czy przy zakupie kart może odliczyć VAT naliczony. Twierdzi, że ma do tego prawo. Zakupy są bowiem związane z wykonywaniem opodatkowanych czynności.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowane jest odpłatne świadczenie usług. Pod tym pojęciem rozumie się też nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników (art. 8 ust. 2). Z kolei art. 8 ust. 2a mówi, że jeśli podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
W związku z tym spółka jako podmiot nabywający usługi wstępu w imieniu własnym, ale na rzecz swoich pracowników i współpracowników, traktowana jest jako usługobiorca, a następnie usługodawca. Tym samym przekazanie współpracownikom kart za wynagrodzeniem stanowi czynność podlegającą VAT jako odpłatne świadczenie usług. Nieodpłatne przekazanie kart pracownikom jest czynnością opodatkowaną, zrównaną z odpłatnym świadczeniem usług, na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2.
Skoro więc nabyte karty wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, można odliczyć VAT przy zakupach – potwierdził fiskus.
NR interpretacji: 1462-IPPP1. 4512.735. 2016.1.MK