Nabywca majątku po likwidacji spółki jawnej kontynuuje amortyzację

W przypadku otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w związku z likwidacją spółki jawnej, ich wartość początkową ustala się w wysokości określonej w ewidencji prowadzonej przez rozwiązany podmiot.

Publikacja: 21.11.2016 01:00

Nabywca majątku po likwidacji spółki jawnej kontynuuje amortyzację

Foto: 123RF

- Jestem przedsiębiorcą, wspólnikiem w spółce jawnej, która ma siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Wspólnicy spółki planują w niedalekiej przyszłości ją zlikwidować, w tym biorą pod uwagę rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzania likwidacji (dalej: rozwiązanie). Umowa spółki jawnej przewiduje, że w ramach podziału majątku spółki jawnej następującego w związku z jej rozwiązaniem, przedsiębiorstwo spółki jawnej może zostać mi wydane jako większościowemu wspólnikowi. Pozostali wspólnicy w wyniku podziału majątku spółki związanego z jej rozwiązaniem otrzymają środki pieniężne. Czy w przypadku wykorzystywania przeze mnie składników majątkowych przedsiębiorstwa w działalności gospodarczej przez okres przekraczający rok będę mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących częścią przedsiębiorstwa, wykazanej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki jawnej? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku