Reklama
Rozwiń

Opłaty z tytułu restrukturyzacji są kosztem uzyskania przychodu

Spółka zaliczy do kosztów opłatę z tytułu przeniesienia określonej funkcji oraz składnika aktywów dotyczącego prawa do realizacji działalności handlowej na podstawie kontraktu zawartego z klientem, a także towarzyszącego im ryzyka, skalkulowane w oparciu o wygenerowane rzeczywiste przychody.

Publikacja: 07.11.2016 01:00

Opłaty z tytułu restrukturyzacji są kosztem uzyskania przychodu

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 30 sierpnia 2016 r. (IBPB-1-3/4510-692/16-1/AW).

Polska spółka należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej jest liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży inteligentnych systemów podtrzymywania energii. Spółka zajmuje się produkcją systemów bateryjnych i pełni rolę producenta kontraktowego. W tym celu zawarła ramową umowę z zagraniczną spółką powiązaną z grupy na dostawę, sprzedaż oraz świadczenie usług związanych z produkowanymi systemami bateryjnymi. Spółka zagraniczna pełni rolę podmiotu zajmującego się sprzedażą i procesami negocjacyjnymi na rzecz zewnętrznych klientów. Wynagrodzenie polskiej spółki z tytułu sprzedaży wyrobów zostało ustalone zgodnie z metodą rozsądnej marży („koszt plus") na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o CIT oraz § 14 rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie o cenach transferowych).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0