Problemy polskich firm z dokumentacją cen transferowych

Co piąta firma nie dochowuje obowiązku dokumentowania transakcji z powiązanymi podmiotami – szacują eksperci PwC.

Publikacja: 29.09.2016 07:44

Problemy polskich firm z dokumentacją cen transferowych

Foto: 123RF

Jednym z priorytetów administracji skarbowej w ostatnich miesiącach jest walka z unikaniem opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów między spółkami. Według informacji Ministerstwa Finansów w pierwszym półroczu 2016 r. wszczęto 170 kontroli cen transferowych, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Eksperci firmy doradczej PwC uważają jednak, że wiele firm, które mogą być skontrolowane, nie jest do tego przygotowanych.

PwC szacuje, że co piąta spośród 20 tys. firm zobowiązanych dziś do dokumentowania transakcji z powiązanymi podmiotami w ogóle takich dokumentów nie przygotowuje. Kolejne 13 proc. wprawdzie ma taką dokumentację, ale dotyczy ona międzynarodowej grupy firm i jest sporządzana za granicą. Tym samym może nie spełniać wymogów polskich przepisów podatkowych. Aż 56 proc. firm nie sporządza dziś studiów porównawczych uzasadniających stosowanie konkretnego poziomu cen. Wprawdzie dziś takie analizy nie są wymagane, ale obowiązek pojawi się od 1 stycznia 2017 r. PwC wywodzi takie wnioski z ankiet, jakie przeprowadziło w 108 firmach, z których 64 miały zagranicznego udziałowca, a reszta to firmy krajowe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy