Reklama
Rozwiń

Przedsiębiorcy mogą mieć kłopot z opodatkowaniem leasingu

Inwestycja w obcym środku trwałym podlega amortyzacji i przepisy dotyczące własności nie mają znaczenia – orzekł NSA. Cztery dni później uznał z kolei, że kluczowa w tym zakresie jest własność lub współwłasność składnika majątku.

Publikacja: 25.07.2016 10:55

Zarówno w praktyce, jak i w przepisach przyjął się podział na leasing operacyjny (art. 17b ust. 1 ustawy o CIT) oraz leasing finansowy (art. 17f ust. 1 ustawy o CIT). Rozróżnienie obu rodzajów leasingu sprowadza się do tego, która ze stron amortyzuje środek trwały: w przypadku leasingu operacyjnego jest to finansujący, w przypadku leasingu finansowego – korzystający.

Od kwalifikacji umowy jako odpowiedniego rodzaju leasingu zależą skutki podatkowe. O ile jednak z amortyzacją (jej rozliczeniem) w przypadku środków trwałych nie powinno być większych problemów, o tyle pewne kłopoty mogą mieć podatnicy realizujący inwestycje w obcych środkach trwałych. W praktycznie identycznych stanach faktycznych NSA wydał bowiem w tym zakresie orzeczenia, których uzasadnienia mogą być odmiennie interpretowane.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku