Przedsiębiorcy mogą mieć kłopot z opodatkowaniem leasingu

Inwestycja w obcym środku trwałym podlega amortyzacji i przepisy dotyczące własności nie mają znaczenia – orzekł NSA. Cztery dni później uznał z kolei, że kluczowa w tym zakresie jest własność lub współwłasność składnika majątku.

Publikacja: 25.07.2016 10:55

Zarówno w praktyce, jak i w przepisach przyjął się podział na leasing operacyjny (art. 17b ust. 1 ustawy o CIT) oraz leasing finansowy (art. 17f ust. 1 ustawy o CIT). Rozróżnienie obu rodzajów leasingu sprowadza się do tego, która ze stron amortyzuje środek trwały: w przypadku leasingu operacyjnego jest to finansujący, w przypadku leasingu finansowego – korzystający.

Od kwalifikacji umowy jako odpowiedniego rodzaju leasingu zależą skutki podatkowe. O ile jednak z amortyzacją (jej rozliczeniem) w przypadku środków trwałych nie powinno być większych problemów, o tyle pewne kłopoty mogą mieć podatnicy realizujący inwestycje w obcych środkach trwałych. W praktycznie identycznych stanach faktycznych NSA wydał bowiem w tym zakresie orzeczenia, których uzasadnienia mogą być odmiennie interpretowane.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej i ciągle się zmienia. Jest decyzja rządu
Podatki
Fiskus i korespondencja wysyłana do pełnomocnika. Ważna uchwała NSA
Podatki
Adwokat rozliczy w kosztach wydatki na edukację zatrudnionego aplikanta
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski