Klauzula obejścia prawa podatkowego z mocą wsteczną

Klauzula obejścia prawa podatkowego budzi wiele kontrowersji. Teraz można zarzucić jej jeszcze, że będzie działać z mocą wsteczną.

Aktualizacja: 08.05.2016 16:17 Publikacja: 08.05.2016 15:31

Klauzula obejścia prawa podatkowego z mocą wsteczną

Foto: 123RF

Zmiana dokonana w przepisie przejściowym w projekcie dotyczącym m.in. klauzuli obejścia prawa podatkowego może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Rozszerzenie zakresu intertemporalnego stosowania klauzuli na „korzyści uzyskane po dniu wejścia w życie ustawy" spowoduje, że fiskus zyska narzędzie umożliwiające kwestionowanie skutków podatkowych czynności już dokonanych.

Wystarczające będzie, że skutki podatkowe czynności będą rozciągać się na okres po wejściu klauzuli w życie. Tym sposobem transakcje zaplanowane i sfinalizowane przed pojawieniem się jej w systemie prawnym, których konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów obowiązujących w momencie ich dokonywania były jasne i jednoznaczne, mogą się stać czynnościami, których skutki podatkowe można kwestionować.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama