Klauzula obejścia prawa podatkowego z mocą wsteczną

Klauzula obejścia prawa podatkowego budzi wiele kontrowersji. Teraz można zarzucić jej jeszcze, że będzie działać z mocą wsteczną.

Aktualizacja: 08.05.2016 16:17 Publikacja: 08.05.2016 15:31

Klauzula obejścia prawa podatkowego z mocą wsteczną

Foto: 123RF

Zmiana dokonana w przepisie przejściowym w projekcie dotyczącym m.in. klauzuli obejścia prawa podatkowego może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Rozszerzenie zakresu intertemporalnego stosowania klauzuli na „korzyści uzyskane po dniu wejścia w życie ustawy" spowoduje, że fiskus zyska narzędzie umożliwiające kwestionowanie skutków podatkowych czynności już dokonanych.

Wystarczające będzie, że skutki podatkowe czynności będą rozciągać się na okres po wejściu klauzuli w życie. Tym sposobem transakcje zaplanowane i sfinalizowane przed pojawieniem się jej w systemie prawnym, których konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów obowiązujących w momencie ich dokonywania były jasne i jednoznaczne, mogą się stać czynnościami, których skutki podatkowe można kwestionować.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT