Dla 60 proc. podatników wypełnienie zeznania nie stanowi problemu

Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce | Rozwiązaniem ułatwiającym rozliczenie się z fiskusem okazało się wstępnie wypełnione zeznanie (PFR), wygenerowane automatycznie na podstawie danych od płatników (PIT-11, PIT-8C) i udostępnione na stronach Ministerstwa Finansów.

Publikacja: 25.04.2016 02:00

Andrzej Marczak, ?partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce

Foto: materiały prasowe

Rz: Zbliża się 2 maja – termin na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2015 rok. Czy uważa pan, że ten podatek i jego rozliczenia są skomplikowane?

Andrzej Marczak: Generalnie podatki nie należą do prostych i łatwych zagadnień. Można powiedzieć, że w sytuacji dużego skomplikowania życia gospodarczego podatki też nie mogą być proste, odzwierciedlają bowiem otaczającą nas rzeczywistość i nie możemy się spodziewać, że podatki będą zupełnie zrozumiałe i bezbolesne. Na tym tle w zakresie PIT należy odróżnić sytuację podatników uzyskujących przychody poza działalnością gospodarczą (głównie przychody ze stosunku pracy, przychody z umów-zleceń, o dzieło czy też emerytury i renty) od podatników uzyskujących przychody z działalności gospodarczej czy też z kapitałów pieniężnych. Dla pierwszej grupy podatników PIT nie uchodzi za materię bardzo trudną. Ostatnie badania KPMG dotyczące rozliczeń podatkowych Polaków dowodzą, że wypełnienie zeznania dla większości podatników jest łatwe i bardzo łatwe (ponad 60 proc. ankietowanych) i w większości sytuacji zajmuje tylko do 30 minut. Utarte przekonanie, że podatki muszą być trudne i skomplikowane, w korelacji z V edycją raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015" staje się nieaktualne. Trzeba to dostrzec i podkreślić, że nastawienie Polaków do zeznań podatkowych się zmienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT