Reklama
Rozwiń

Jak przedsiębiorca rozlicza zyski kapitałowe

Kością niezgody przedsiębiorców z administracją skarbową jest kwestia kosztów. W przypadku przychodów kapitałowych katalog dopuszczalnych kosztów podatkowych jest bowiem dość wąski - mówi Józef Banach, radca prawny, partner w kancelarii InCorpore

Publikacja: 07.04.2016 02:00

Jak przedsiębiorca rozlicza zyski kapitałowe

Foto: Fotolia

Rz: Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą, często otrzymują przychody nie tylko z podstawowej działalności, ale także z kapitałów, np. z dywidend w innych spółkach. Jak takie przychody wykazać w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego?

Józef Banach: Niestety, w praktyce bywa to skomplikowana kwestia. Z ogólnych zasad opodatkowania działalności gospodarczej można by wywieść regułę, że każdy przychód związany z działalnością przedsiębiorstwa powinien być traktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Jest bowiem zwyczajną w biznesie praktyką np. zakładanie spółek i otrzymywanie dywidendy z ich zysków. Jednak w praktyce kwestia ta nie jest tak jednoznaczna, gdyż nie dość, że przepisy różnicują tę kwestię, to również władze skarbowe różnie do niej podchodzą, domagając się oddzielnego potraktowania takich przychodów i poddania ich 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od zysków kapitałowych. Kością niezgody przedsiębiorców z administracją skarbową jest kwestia kosztów. W przypadku przychodów kapitałowych katalog dopuszczalnych kosztów podatkowych jest bowiem dość wąski. Można do nich np. zaliczyć wydatki na nabycie papierów wartościowych czy np. koszty obsługi rachunku. W przypadku działalności gospodarczej przedsiębiorca ma znacznie szersze pole manewru „kosztowego", a to już mniej podoba się organom skarbowym. Zasadniczo, w przypadku, gdy przedsiębiorca sprzedaje udziały w spółkach, w ramach działalności gospodarczej, dochody takie nie podlegają opodatkowaniu jako dochód kapitałowy. Wykazuje się je w zeznaniu PIT-36, a nie w zeznaniu PIT-38 dotyczącym dochodów kapitałowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku