Rz: Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy dotyczące właściwości miejscowej urzędów w sprawie VAT. Gdzie teraz firmy muszą składać deklaracje?
Grzegorz Gębka: Wcześniej firmy składały deklaracje VAT tam, gdzie wykonywały działalność gospodarczą. Od nowego roku najważniejsza jest siedziba (a u osób fizycznych miejsce zamieszkania). Według nowych zasad składało się też ostatnie deklaracje za zeszły rok.
Czy to oznacza, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną musi podawać miejsce zamieszkania także na fakturze?
Z przepisów wynika, że na fakturze powinien się znaleźć m.in. adres podatnika. Nie precyzują jednak, czy ma to być miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności (jeśli jest inne niż miejsce zamieszkania). Sytuację komplikuje to, że w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R podajemy tylko miejsce zamieszkania. Wydaje się jednak nielogiczne, że przedsiębiorca ma na fakturze wpisywać swój adres domowy, skoro działalność prowadzi gdzie indziej. Byłoby to mylące dla kontrahenta. Dlatego uważam, że na fakturze należy podawać miejsce, gdzie faktycznie prowadzimy działalność (o którym informujemy także w zgłoszeniu do CEIDG).
Co na to fiskus?
Interpretacje potwierdzają, że podatnik będący osobą fizyczną, który nie wykonuje działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania, powinien na fakturach podawać miejsce jej faktycznego prowadzenia. To, że w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R podawane jest tylko miejsce zamieszkania, nie oznacza, iż zawsze jest adresem podatnika. Zgłoszenie VAT-R służy do identyfikacji we właściwym urzędzie skarbowym. Natomiast dane adresowe podatnika pochodzą przede wszystkim ze zgłoszenia w CEIDG. Takie stanowisko przedstawiła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 stycznia 2016 r. (IPPP2/4512-1189/15-2/RR).
Oczywiście ta zasada dotyczy także danych podawanych do faktur zakupowych. Uważam jednak, że podanie w takiej fakturze zamiast adresu prowadzenia działalności miejsca zamieszkania nie wyklucza prawa do odli- czenia VAT naliczonego.
—rozmawiał Przemysław Wojtasik