Stosowanie preproporcji w VAT

Zapewnienie pracownikom grupowego ubezpieczenia, występowanie przychodów operacyjnych oraz odwrotnego obciążenia nie oznacza, że podatnik prowadzi działalność inną niż gospodarcza. Nie musi zatem obliczać prewspółczynnika.

Publikacja: 25.02.2016 01:00

Foto: www.sxc.hu

Zgodnie ze zbiorowym układem pracy nasza spółka z o.o. zapewnia pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oprócz tego mamy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W spółce występuje tylko sprzedaż opodatkowana VAT 23 proc. oraz odwrotne obciążenie w przypadku sprzedaży złomu. Występują także przychody operacyjne. Nie występuje sprzedaż zwolniona z VAT. Czy te ubezpieczenia na życie wpłyną na konieczność liczenia preproporcji, zgodnie z nowym art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.? Czy trzeba liczyć tę proporcję, gdy spółka nie prowadzi innej działalności? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy