Podatek obrotowy od przychodu globalnych firm działających w Polsce - propozycja przedsiębiorców

Czy podatek może niwelować korzyści, jakie mają duże firmy ze skali swego działania? To cel bardzo ambitny od strony prawnej.

Publikacja: 28.01.2016 06:24

Podatek obrotowy od przychodu globalnych firm działających w Polsce - propozycja przedsiębiorców

Foto: www.sxc.hu

W cieniu głośnej dyskusji o podatku od handlu znalazł się inny pomysł, też związany z obciążeniem sprzedaży. Otóż przedsiębiorcy związani z fundacją Pomyśl o Przyszłości złożyli w Ministerstwie Finansów koncepcję wprowadzenia opłaty, którą uiszczałyby działające w Polsce globalne firmy. Byłaby pobierana od przychodu osiąganego na polskim rynku od podmiotów, których obrót na rynku globalnym przekracza miliard euro. Stawka tego podatku wynosiłaby 1 proc. (choć autorzy koncepcji zakładają, że mogłaby być niższa, np. 0,5 proc.). Nakładany byłby decyzją administracyjną. Jako uzasadnienie pomysłu podano potrzebę zniwelowania zjawiska tzw. efektu skali, o którym coraz częściej mówi się w kontekście szans polskiej gospodarki. Otóż mniejsze firmy, podobnie jak te duże, ponoszą koszty zakupu surowców, rozwojowe, promocyjne czy reklamowe. Tyle że u tych większych owe koszty są relatywnie mniejsze w przeliczeniu na jednostkę sprzedawanego produktu. Nie ma wątpliwości, że takie zjawisko istnieje i że jest sporą barierą dla polskich firm – czy jest to sieć sklepów konkurująca z hipermarketami, czy producent narzędzi konkurujący ze światowymi gigantami na tym rynku. Jest to bariera dla innowacyjności, a ona jest przecież jednym z niewielu sposobów na zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów