Aktualizacja: 28.01.2016 06:24 Publikacja: 28.01.2016 06:24
Foto: www.sxc.hu
W cieniu głośnej dyskusji o podatku od handlu znalazł się inny pomysł, też związany z obciążeniem sprzedaży. Otóż przedsiębiorcy związani z fundacją Pomyśl o Przyszłości złożyli w Ministerstwie Finansów koncepcję wprowadzenia opłaty, którą uiszczałyby działające w Polsce globalne firmy. Byłaby pobierana od przychodu osiąganego na polskim rynku od podmiotów, których obrót na rynku globalnym przekracza miliard euro. Stawka tego podatku wynosiłaby 1 proc. (choć autorzy koncepcji zakładają, że mogłaby być niższa, np. 0,5 proc.). Nakładany byłby decyzją administracyjną. Jako uzasadnienie pomysłu podano potrzebę zniwelowania zjawiska tzw. efektu skali, o którym coraz częściej mówi się w kontekście szans polskiej gospodarki. Otóż mniejsze firmy, podobnie jak te duże, ponoszą koszty zakupu surowców, rozwojowe, promocyjne czy reklamowe. Tyle że u tych większych owe koszty są relatywnie mniejsze w przeliczeniu na jednostkę sprzedawanego produktu. Nie ma wątpliwości, że takie zjawisko istnieje i że jest sporą barierą dla polskich firm – czy jest to sieć sklepów konkurująca z hipermarketami, czy producent narzędzi konkurujący ze światowymi gigantami na tym rynku. Jest to bariera dla innowacyjności, a ona jest przecież jednym z niewielu sposobów na zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki.
W 2024 r. mamy niższy limit zwolnienia z PIT na upominki z funduszu socjalnego. Pracodawca i pracownik nie muszą się jednak przejmować PIT, jeśli prezent jest klasyczną darowizną. Wtedy rozlicza się go inaczej i podatku łatwo uniknąć.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia PIT-11 i PIT-4R. Mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na świąteczne przyjęcie dla pracowników. Samozatrudnionych i kontrahentów skarbówka każe wyrzucać z kosztów.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Niezgłoszona fiskusowi pożyczka od najbliższej rodziny, otrzymana do ręki i wpłacona na własne konto może być opodatkowana sankcyjną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie spełnia bowiem wymogu udokumentowania jej przelewem bankowym.
Wydatki na rzecz frankowicza, związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego w walucie obcej, nie mogą być kosztem podatkowym banku. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu „nie odwiesza” biegu terminu przedawnienia. W przypadku jego zawieszania w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie egzekucyjnym biegnie on dopiero po zakończeniu postępowania zabezpieczającego.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Żaden przepis nie przewiduje ustanowienia dla czasowo aresztowanego w postępowaniu podatkowym ani pełnomocnika na wniosek czy z urzędu, ani też kuratora lub pełnomocnika tymczasowego. To luka prawna i fiskus nie może tego wykorzystywać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas