Aktualizacja: 27.01.2016 03:00 Publikacja: 27.01.2016 03:00
Katarzyna ?Berej?-Bartoszczyk
Foto: materiały prasowe
Firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową e-papierosów wraz z akcesoriami, m.in. na terenie Polski i Finlandii. Dla celów VAT jest zarejestrowana w obu krajach. Koszty i przychody osiągane w związku ze sprzedażą na terenie Polski rozpoznaje w wysokości netto. Miała jednak wątpliwości odnośnie do rozpoznania kosztów i przychodów osiąganych w związku ze sprzedażą towarów w Finlandii.
Spółka uważała, że polski VAT jest tożsamy z podatkiem od wartości dodanej obowiązującym na terenach innych krajów Unii Europejskiej. Dlatego nie jest ani przychodem, ani kosztem w rozumieniu ustawy o CIT. W konsekwencji podatek należny od wartości dodanej rozliczany w Finlandii nie jest przychodem spółki objętym CIT, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Prawidłowe jest zatem rozpoznawanie przychodów w kwocie netto, bez należnego podatku od wartości dodanej. Natomiast podatek naliczony od wartości dodanej rozliczany w Finlandii nie stanowi kosztów – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT. Dlatego, zdaniem spółki, słuszne jest uznawanie za koszty uzyskania przychodów kwot netto, bez podatku od wartości dodanej.
Krytycznie oceniamy propozycje zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzenia przetargu dla podmiotów ubiegających się o udzielenie koncesji na prowadzenie kasyna gry lub zezwolenia na prowadzenie salonu gry bingo pieniężne. Dlaczego?
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Przelew wierzytelności przyszłej jest skuteczny w razie upadłości likwidacyjnej zbywcy tej wierzytelności, jeśli umowa przelewu zostanie zawarta wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z datą pewną.
Trwają prace nad długo wyczekiwanym projektem ustawy implementującej dyrektywę ws. ram restrukturyzacji zapobiegawczej. Największą rewolucję przejdą warunki przyjmowania układu.
Przed nami istotne rozstrzygnięcie TSUE dotyczące pastiszu w prawie autorskim. Unijny Trybunał stanie przed decyzją, czy „otworzyć” zakres tego wyjątku, tworząc niezwykle szeroką klauzulę uprawniającą do modyfikowania cudzych utworów.
Spór pomiędzy wójtem a zakładem budżetowym, co do wykładni przepisów prawa podatkowego pozostaje wewnętrzną sprawą gminy.
Jednym z etapów ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości, jest identyfikacja aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo i ustalenie obiektów oceny utraty wartości.
• Fiskus przegrał ważną batalię. Chodzi o stawkę ryczałtu • Rozłożenie zaległości ZUS na raty. Ważny wyrok Sądu Najwyższego • Świąteczny prezent dla pracownika - co z podatkiem? • Czy można rozliczyć w kosztach firmy wydatki na operację ręki lub oczu? • Obowiązek dotyczący PIT-11 i PIT-4R • Wakacje składkowe: kiedy informacja, a kiedy decyzja? ZUS wyjaśnia • Data wypłaty wynagrodzenia wpływa na składki? Jest interpretacja ZUS • Błąd w NIP na paragonie - czy to oczywista pomyłka? • Ważne terminy na ten tydzień
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas