Aktualizacja: 18.01.2016 01:00 Publikacja: 18.01.2016 01:00
Foto: www.sxc.hu
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 15 października 2015 r. (IBPB-1-2/4510-273/15/MM).
Podatnik jest polską spółką prawa handlowego typu joint venture, której jedynymi udziałowcami są polska oraz japońska firma, będące liderami branży spożywczej i farmaceutycznej. Głównym przedmiotem działalności spółki na rynku europejskim jest produkcja wyrobów garmażeryjnych w postaci mrożonek. W związku ze zmianami organizacyjnymi wspólnicy spółki planują powołać nowy skład zarządu. Zgodnie z ustaleniami przyszli członkowie będą zobowiązani pełnić swoje funkcje w zgodzie z wolą udziałowców, jednak żaden z nich nie będzie zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę lub innej umowy o podobnym charakterze (świadczenia będą wykonywane nieodpłatnie). Dodatkowo, jak wskazała spółka w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku o interpretację, w skład nowo tworzonego zarządu będą wchodzić wyłącznie osoby związane z jej jedynymi udziałowcami. Każda z nich będzie nadal otrzymywała wynagrodzenie ze stosunku pracy na podstawie umowy w spółce będącej udziałowcem wnioskodawcy, z której została powołana.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przyznanie ulgi uznaniowej, np. umorzenia zaległości podatkowej, ze względu na ważny interes podatnika nie dotyczy tylko sytuacji nadzwyczajnych. Fiskus musi wziąć pod uwagę także indywidualną sytuację podatnika, w tym finansową.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Obowiązek podatkowy w przypadku dostarczenia prenumeraty zdigitalizowanych treści cyfrowych powstaje w momencie udostępnienia prenumeraty treści cyfrowych (z chwilą wykonania usługi) w formie elektronicznej. Dla usług ciągłych oznacza to koniec każdego okresu rozliczeniowego.
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas