Rolnik na rezygnację z podatku liniowego ma jeszcze tylko tydzień

Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej i płacące PIT według jednolitej 19-proc. stawki mają prawo wybrać na następny rok ogólne zasady rozliczeń. Na powiadomienie o tym naczelnika urzędu mają czas do 30 listopada.

Publikacja: 23.11.2015 05:40

Rolnik na rezygnację z podatku liniowego ma jeszcze tylko tydzień

Foto: www.sxc.hu

W jakim terminie należy wybrać podatek liniowy na rok 2016 w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej? Czy wybór dotyczy także lat następnych? W jaki sposób i do kiedy można zgłosić rezygnację z podatku liniowego? – pyta czytelnik.

Możliwość stosowania jednolitej stawki podatku dochodowego, o której mowa w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy – 19 proc.), mają podatnicy osiągający przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, ale – co szczególnie istotne – wyłącznie ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg (art. 9a ust. 7 ustawy o PIT). Wybór tej formy opodatkowania wymaga jednak złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania z zastosowaniem jednolitej, liniowej stawki podatku. Zasadą jest, że podatnicy kontynuujący działalność (którzy w poprzednich latach nie stosowali opodatkowania stawką liniową) składają takie oświadczenie w terminie wskazanym w art. 43 ust. 1 ustawy o PIT, a więc w dotychczasowym terminie składania deklaracji PIT-6/PIT-6L, tj. do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku składają takie oświadczenie w terminie siedmiu dni od jej rozpoczęcia. W przypadku oświadczeń o wyborze podatku liniowego na rok 2016 sprawa się jednak skomplikowała na skutek wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2015 r., poz. 699).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem