Aktualizacja: 23.11.2015 05:40 Publikacja: 23.11.2015 05:40
Foto: www.sxc.hu
W jakim terminie należy wybrać podatek liniowy na rok 2016 w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej? Czy wybór dotyczy także lat następnych? W jaki sposób i do kiedy można zgłosić rezygnację z podatku liniowego? – pyta czytelnik.
Możliwość stosowania jednolitej stawki podatku dochodowego, o której mowa w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy – 19 proc.), mają podatnicy osiągający przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, ale – co szczególnie istotne – wyłącznie ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg (art. 9a ust. 7 ustawy o PIT). Wybór tej formy opodatkowania wymaga jednak złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania z zastosowaniem jednolitej, liniowej stawki podatku. Zasadą jest, że podatnicy kontynuujący działalność (którzy w poprzednich latach nie stosowali opodatkowania stawką liniową) składają takie oświadczenie w terminie wskazanym w art. 43 ust. 1 ustawy o PIT, a więc w dotychczasowym terminie składania deklaracji PIT-6/PIT-6L, tj. do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku składają takie oświadczenie w terminie siedmiu dni od jej rozpoczęcia. W przypadku oświadczeń o wyborze podatku liniowego na rok 2016 sprawa się jednak skomplikowała na skutek wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2015 r., poz. 699).
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych od podatku dochodowego za dobry pomysł. Obawiają się m.in., że stworzyłoby to pole do nadużyć.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
W momencie objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian z wkład pieniężny nie ma obowiązku rozpoznania przychodu, nawet jeśli objęcie tych udziałów następuje w ramach realizacji programu o charakterze motywacyjnym.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas