Aktualizacja: 23.11.2015 05:40 Publikacja: 23.11.2015 05:40
Foto: www.sxc.hu
W jakim terminie należy wybrać podatek liniowy na rok 2016 w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej? Czy wybór dotyczy także lat następnych? W jaki sposób i do kiedy można zgłosić rezygnację z podatku liniowego? – pyta czytelnik.
Możliwość stosowania jednolitej stawki podatku dochodowego, o której mowa w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy – 19 proc.), mają podatnicy osiągający przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, ale – co szczególnie istotne – wyłącznie ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg (art. 9a ust. 7 ustawy o PIT). Wybór tej formy opodatkowania wymaga jednak złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania z zastosowaniem jednolitej, liniowej stawki podatku. Zasadą jest, że podatnicy kontynuujący działalność (którzy w poprzednich latach nie stosowali opodatkowania stawką liniową) składają takie oświadczenie w terminie wskazanym w art. 43 ust. 1 ustawy o PIT, a więc w dotychczasowym terminie składania deklaracji PIT-6/PIT-6L, tj. do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku składają takie oświadczenie w terminie siedmiu dni od jej rozpoczęcia. W przypadku oświadczeń o wyborze podatku liniowego na rok 2016 sprawa się jednak skomplikowała na skutek wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2015 r., poz. 699).
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów, które przesuwają w czasie o dwa lata obowiązek raportowani...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas