Organizacja społeczna wspomoże podatnika w sporze z urzędem skarbowym

W postępowaniu podatkowym za zgodą strony może wziąć udział stowarzyszenie, izba gospodarcza lub związek zawodowy. Powinny jednak wykazać, że jest to uzasadnione ich celami statutowymi i że przemawia za tym interes publiczny.

Publikacja: 12.11.2015 01:00

Foto: www.sxc.hu

Wobec mojej firmy, która świadczy usługi transportowe, toczy się postępowanie odwoławcze. Ponieważ kwestia dotyczy nie tylko mojej firmy, ale globalnie usług świadczonych przez innych moich konkurentów, chciałbym, aby w tym postępowaniu wzięło udział również nasze stowarzyszenie transportowców. Czy w postępowaniu drugiej instancji mogę korzystać z pomocy stowarzyszenia i w jaki sposób poinformować o tym fiskusa? – pyta czytelnik.

Uczestnikiem postępowania podatkowego, oprócz organu prowadzącego postępowanie podatkowe i strony – podatnika, może być także zgodnie z art. 133a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organizacja społeczna. Zgodnie z art. 5 § 2 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego przez organizację społeczną rozumie się organizację zawodową, samorządową, spółdzielczą i inną organizację społeczną.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm