Organizacja społeczna wspomoże podatnika w sporze z urzędem skarbowym

W postępowaniu podatkowym za zgodą strony może wziąć udział stowarzyszenie, izba gospodarcza lub związek zawodowy. Powinny jednak wykazać, że jest to uzasadnione ich celami statutowymi i że przemawia za tym interes publiczny.

Publikacja: 12.11.2015 01:00

Foto: www.sxc.hu

Wobec mojej firmy, która świadczy usługi transportowe, toczy się postępowanie odwoławcze. Ponieważ kwestia dotyczy nie tylko mojej firmy, ale globalnie usług świadczonych przez innych moich konkurentów, chciałbym, aby w tym postępowaniu wzięło udział również nasze stowarzyszenie transportowców. Czy w postępowaniu drugiej instancji mogę korzystać z pomocy stowarzyszenia i w jaki sposób poinformować o tym fiskusa? – pyta czytelnik.

Uczestnikiem postępowania podatkowego, oprócz organu prowadzącego postępowanie podatkowe i strony – podatnika, może być także zgodnie z art. 133a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organizacja społeczna. Zgodnie z art. 5 § 2 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego przez organizację społeczną rozumie się organizację zawodową, samorządową, spółdzielczą i inną organizację społeczną.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem