Aktualizacja: 05.11.2015 02:00 Publikacja: 05.11.2015 02:00
Foto: 123RF
Rz: Już ponad dziesięć miesięcy obowiązują nowe zasady rozliczania przychodów ze sprzedaży firmowego majątku. Czy pogorszyły sytuację przedsiębiorców?
Grzegorz Gębka: Tak, gdyż poszerzony został katalog tych przychodów. Do końca zeszłego roku art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT mówiący o tym, kiedy trzeba wykazać przychód ze zbycia składników mienia, wymieniał przede wszystkim rzeczy będące środkami trwałymi. Nie mówił o majątku, który nie został przez przedsiębiorcę wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Od 1 stycznia 2015 r. wystarczy, że dana rzecz była używana w działalności gospodarczej. Załóżmy, że przedsiębiorca wykorzystuje w firmie nieruchomość użytkową. Jeśli ją sprzeda, to będzie musiał wykazać przychód z działalności bez względu na to, czy wpisał ją do ewidencji środków trwałych czy nie.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie w grudniu były oferowane średnio po niespełna 18,3 tys. zł za mkw., w Łodzi – po 8,6 tys. zł.
Nowe mieszkania w ciągu roku najbardziej, bo o 12 proc., zdrożały we Wrocławiu. Najmniej – o 5 proc. w Warszawie – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
W listopadzie weszły w życie przepisy nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej, których zadaniem jest ochrona konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych. Czy nowe przepisy ograniczą telefony od agentów nieruchomości?
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT z małymi dochodami zapłacą niższą składkę minimalną. Mogą też wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia sprzedaży środków trwałych.
Jak duże mieszkania będzie można kupić w 2025 roku, korzystając z kredytu? Sprawdzają analitycy Metrohouse i Credipass.
Podwyżka kwoty wolnej od PIT czy ograniczenie podatku Belki – tych wyborczych obietnic nie udało się spełnić. Będzie kasowy PIT, ale skomplikowany i z wieloma warunkami – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas