Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił w interpretacji, jakie są warunki odliczenia VAT od wykorzystywanych przez firmę pojazdów. Sprawa dotyczyła kobiety, która prowadzi działalność gospodarczą budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego oraz wywozu odpadów. Stale współpracuje z dwoma przedsiębiorstwami, oddalonymi o dwa i cztery kilometry od siedziby jej firmy. Ona i jej pracownicy często jeżdżą tam w celu konsultacji, by nadzorować prace i odbierać je. Zapytała, czy jeśli kupi rower na potrzeby tych dojazdów, będzie mogła odliczyć VAT.

Dyrektor Izby przypomniał, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę naliczonego zależy od spełnienia określonych warunków. Odliczenia tego musi dokonać podatnik VAT, a nabyte towary i usługi muszą być wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Nie można więc odliczyć VAT od zakupów, które później będą wykorzystane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających w ogóle VAT. Ustawodawca nie precyzuje jednak, w jakim zakresie i w jaki sposób zakupy mają być wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Może to być zarówno związek bezpośredni, jak też pośredni.

Dyrektor IS wyjaśnił, że o związku bezpośrednim można mówić, gdy nabywane towary i usługi służą np. dalszej odsprzedaży. Pośredni związek zakupów z działalnością zachodzi, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami.

Dyrektor IS stwierdził na tej podstawie, że jeśli rower będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności i służyć sprzedaży opodatkowanej, to podatniczka może odliczyć VAT od jego zakupu.

nr interpretacji: ITPP1/4512-661/15/IK