Osoba prowadząca działalność gospodarczą podejmuje decyzję o wyborze formy rozliczenia z fiskusem na cały rok. Są jednak sytuacje, kiedy zmiana jest dopuszczalna w jego trakcie. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.
Wystąpił o nią przedsiębiorca prowadzący działalność oświatowo-szkoleniową, konkretnie kursy nauki jazdy. Opodatkowana była na podstawie ustawy o PIT. Ponieważ nie przynosiła spodziewanych dochodów, przedsiębiorca w połowie roku ją zakończył. Następnego dnia po likwidacji zarejestrował nową firmę. Tym razem będzie się zajmował sprzedażą sprzętu gospodarstwa domowego. Chciałby opodatkować nową działalność ryczałtem płaconym od przychodu (zasady jego rozliczania określa odrębna ustawa).
Co na to fiskus? Przypomniał, że wyboru sposobu opodatkowania dokonuje się na cały rok. Podstawowa forma to zasady ogólne, czyli skala podatkowa. Przysługuje z mocy prawa i nie trzeba składać w urzędzie dodatkowego oświadczenia w tej sprawie.
Zawiadomienie fiskusa jest natomiast niezbędne, gdy chcemy płacić ryczałt. Można je złożyć także w trakcie roku, jeśli rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej. Status rozpoczynającego działalność ma także osoba, która zlikwidowała poprzednią firmę.
Jak czytamy w interpretacji katowickiej Izby Skarbowej, podatnik, który trwale i skutecznie zlikwidował firmę (zawiadomił o tym urząd skarbowy i dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej), a następnie w tym samym roku ponownie rozpoczął działalność (po uzyskaniu wpisu do ewidencji), może wybrać na nowo formę rozliczania.
Reasumując, jeśli przedsiębiorca zakończył poprzedni biznes i założył nowy, ma prawo wybrać ryczałtowe opodatkowanie. Musi tylko o nim zawiadomić urząd skarbowy.
Przypomnijmy, że co do zasady osoba zakładająca działalność gospodarczą ma cztery możliwości opodatkowania. Najprostsza forma rozliczenia to karta podatkowa – danina płacona w stałej wysokości niezależnie od obrotów. Łatwy też jest ryczałt – podatek odprowadza się od przychodu.
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z uproszczonych wariantów rozliczeń. Tym, którzy nie mają takiej możliwości, pozostaje ustawa o PIT i rozliczenie według skali podatkowej albo – dla tych najlepiej zarabiających – stawka liniowa.
Która forma opodatkowania jest najkorzystniejsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przedsiębiorca przede wszystkim musi zrobić symulację przychodów i kosztów. I obliczyć w przybliżeniu swój dochód. Od jego wysokości głównie zależy to, czy zdecydować się na podatek liniowy, zostać na skali, czy też nie zawracać sobie głowy rozbudowaną buchalterią i odprowadzać daninę w zryczałtowanych formach.
Może też się zdarzyć, że przedsiębiorca będzie zmuszony zmienić sposób opodatkowania w trakcie roku, bo stracił prawo do rozliczania w danej formie. Przykładowo wykonał usługę, która nie może być opodatkowana ryczałtem. Wtedy musi zmienić zasady rozliczania, nie czekając na koniec roku.
numer interpretacji: IBPB-1-1/4511-263/15/WRz