Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji kwestię korekt VAT w związku z sukcesją prawną i podatkową.

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki z o.o. Powstała ona w lipcu 2013 r. w trybie przekształcenia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną na podstawie kodeksu spółek handlowych. Wtedy również została zlikwidowana działalność osoby fizycznej poprzez wykreślenie wpisu CEiDG.

Przedsiębiorca zauważył jednak, że w całym roku 2013 przez pomyłkę została zawyżona wartość faktur sprzedaży. Oznacza to, że musi wystawić faktury korygujące, pomniejszające wartość błędnie zafakturowanej sprzedaży. Uściślił, że część błędów popełnił jako osoba fizyczna, do lipca 2013 r., a część jako spółka z o.o.

W tej sytuacji chciał się upewnić, czy kiedy osoba fizyczna nie istnieje już jako podmiot gospodarczy, ma prawo w jej imieniu faktury korygujące wystawić i rozliczyć spółka powstała w wyniku przekształcenia. Jego zdaniem VAT po wystawieniu faktur korygujących za okres działalności osoby fizycznej można pomniejszyć w okresie, w jakim zostały wystawione faktury korygujące i poświadczony ich odbiór przez nabywcę.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III kodeksu spółek handlowych. Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W wypadku przepisów podatkowych mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi.

Z kolei zagadnienie sukcesji podatkowej regulują m.in. przepisy zawarte w art. 93–93e ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 93a § 4 ordynacji jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach podatkowych prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dyrektor IS zaznaczył, że w wyniku przekształcenia nie następuje pełna sukcesja podatkowa, gdyż nie obejmuje ona zobowiązań, ale jedynie prawa.

Dyrektor IS uznał na tej podstawie, że zainteresowany jako następca prawny osoby fizycznej może wystawić korekty do faktur wykazujących błędną zawyżoną wartość sprzedaży wygenerowaną przez osobę fizyczną w trakcie działalności. Rozliczenia faktury korygującej należy dokonać za okres rozliczeniowy, w którym wnioskodawca otrzyma potwierdzenie odebrania korekty przez nabywcę.

numer interpretacji: IPPP2/4512-10 /15-4/MM