W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw opublikowanym 23 marca 2015 r. Ministerstwo Finansów zmodyfikowało system funkcjonowania pośredniczących podmiotów tytoniowych. Celem zmian jest przede wszystkim ograniczenie działalności szarej strefy i zwiększenie wpływów budżetowych.

Największą proponowaną zmianą jest wprowadzenie obowiązku rejestracji jako pośredniczący podmiot tytoniowy zamiast dotychczasowego powiadomienia o takiej działalności. Konstrukcja będzie zatem zbliżona do obecnych pośredniczących podmiotów gazowych i węglowych.

Podmioty, które do tej pory działały jako pośredniczące podmioty tytoniowe i złożyły odpowiednie powiadomienie, będą miały obowiązek zgłoszenia rejestracyjnego. Niedopełnienie tego obowiązku będzie groziło karą grzywny.

Z rejestracją jako pośredniczący podmiot tytoniowy będzie się wiązał również obowiązek składania zabezpieczenia akcyzowego. Ta propozycja resortu została źle odebrana przez małych przedsiębiorców, którzy wskazali, że proponowane zabezpieczenia są zbyt wysokie. W ich opinii takie rozwiązanie doprowadzi do upadku małych podmiotów zajmujących się handlem suszem tytoniowym, ponieważ nie będzie ich stać na wpłacenie zabezpieczenia.

Nowelizacja wprowadza także wyjątek od opodatkowania suszu tytoniowego. Dotyczy on dostaw suszu w ramach grup producentów suszu tytoniowego, w rozumieniu ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz zmianie innych ustaw. Grupy takie nie będą podlegały podatkowi akcyzowemu pod kilkoma ściśle określonymi w ustawie warunkami. Nie będą także zobowiązane do uzyskiwania statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego.

—oprac. olat

Autorka jest doradcą podatkowym, menedżerem w dziale doradztwa podatkowego EY