Reklama
Rozwiń

Kiedy od zakwaterowania mobilnego pracownika powstaje przychód ?z nieodpłatnych świadczeń

Zapewnienie pracownikom mobilnym zakwaterowania nie oznacza, że po ich stronie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, który podlegałby opodatkowaniu.

Aktualizacja: 16.02.2015 08:12 Publikacja: 16.02.2015 02:00

Kiedy od zakwaterowania mobilnego pracownika powstaje przychód ?z nieodpłatnych świadczeń

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 grudnia 2014 r. (I SA/Łd 810/14).

Spółka zamierza zatrudnić pracowników mobilnych na podstawie umowy o pracę w zadaniowym systemie czasu pracy. W niektórych sytuacjach nie będą oni wracali z terenu do miejsca zamieszkania po zakończeniu pracy w danym dniu, lecz będą zostawali w terenie i w kolejnym dniu pracy kontynuowali czynności na danym obszarze. Czasem próba powrotu do miejsca zamieszkania i ponownego dojazdu do miejsca czynności w dniu następnym byłaby niemożliwa ze względu na obowiązujące normy czasu pracy. Pracownicy będą wówczas zobligowani korzystać z noclegu w miejscu, w którym w danym dniu ukończyli wykonywanie obowiązków pracowniczych albo w jego pobliżu. Koszt noclegu pracowników mobilnych poniesie spółka, która będzie nabywcą usługi hotelowej wskazywanym na fakturze VAT wystawionej przez hotel. Spółka nie będzie traktować wyjazdów pracowników mobilnych jako podróży służbowych w rozumieniu kodeksu pracy. W związku z tym nie planuje wypłacać pracownikom mobilnym diet ani innych należności przysługujących za czas podróży służbowych. We wniosku o interpretację prawa podatkowego spółka zadała pytanie, czy korzystanie z noclegów w terenie przez pracowników mobilnych na jej koszt będzie dla nich przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu PIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem