Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozstrzygnął w wyroku, kiedy osoba odchodząca z pracy może uniknąć daniny od wypłaconych jej świadczeń.

Sprawa dotyczyła kobiety, która odeszła z firmy w marcu 2012 r. na podstawie porozumienia stron. W treści tego porozumienia wskazano, że przysługuje jej dodatkowe odszkodowanie wynoszące łącznie ponad 30 tys. zł.

Podstawą porozumienia z pracodawcą była treść umowy społecznej na lata 2012–2013 zawarta między związkami zawodowymi a zarządem spółki. Miała ona m.in. umożliwić długoletnim pracownikom odejście z przedsiębiorstwa na zasadach tzw. programu dobrowolnych odejść.

Spółka wypłaciła podatniczce świadczenia, pomniejszając ich sumę o PIT. Kobieta wystąpiła w tej sprawie o interpretację, twierdząc, że ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Mówi on, że odszkodowania lub zadośćuczynienia nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalenia wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wydanych na na podstawie tych ustaw.

Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał jej stanowisko za nieprawidłowe, gdyż podstawą wypłaty była umowa społeczna i zawarte porozumienie, które nie mają rangi ustawy ani przepisu wykonawczego do ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zgodził się z fiskusem. Uznał, że wysokość świadczeń lub sposób ich ustalania musi wynikać wprost z przepisów ustaw albo rozporządzeń wydanych na ich podstawie. Podatniczka twierdząc, że świadczenia nazwane odszkodowaniami podlegają zwolnieniu podatkowemu, kieruje się wyłącznie ich nazwą. Analiza art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT prowadzi do wniosku, że odrębne przepisy, o których mowa, nie mogą być stosowane w sposób pośredni, ale wyłącznie bezpośredni. Prawidłowe jest więc stanowisko przedstawione przez izbę w zaskarżonej interpretacji.

– Sąd podtrzymał stanowisko fiskusa, że środki otrzymane na podstawie wewnętrznych przepisów spółki, jak np. układy i umowy społeczne, nie podlegają zwolnieniu z PIT – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w firmie doradczej KPMG. – Taka interpretacja może zniechęcać pracowników do odchodzenia z pracy za porozumieniem stron. Nie oznacza to jednak, że bardziej opłacalny jest konflikt z pracodawcą. Co prawda odszkodowanie wypłacone na podstawie wyroku sądowego nie podlega PIT, ale może być ono dużo niższe, a jego uzyskanie długotrwałe i kosztowne.

sygnatura akt: I SA/Gd 571/14