Czy koszty zakupu roweru do celów służbowych mogą zostać zaliczone jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów – z takim pytaniem do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił się pewien radca prawny.

Mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą w ramach kancelarii radcy prawnego. Jak wyjaśnił, z uwagi na znaczne utrudnienia komunikacyjne w ruchu miejskim, związane z czasochłonnymi dojazdami do klientów i instytucji, a równocześnie stworzeniem w mieście specjalnych szlaków rowerowych umożliwiających bezkolizyjne poruszanie się rowerem i zamontowaniem przed urzędami, instytucjami i sądami specjalnych stojaków rowerowych, zamierza zakupić do celów służbowych odpowiedni rower, pozwalający na znaczne oszczędności czasowe w poruszaniu się po mieście w szczególności na krótkich odcinkach.

Prawnik dodał iż, ze względu na znaczne utrudnienia w poruszaniu się po mieście zarówno środkami komunikacji publicznej, jak też własnym samochodem w dojazdach do klientów, instytucji, sądów i kancelarii komorniczych, to właśnie rower, jako środek transportu stałby się najlepszym i najszybszym miejskim środkiem komunikacyjnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z 1 sierpnia 2014 roku (nr IBPBI/1/415-490/14/ŚS), zgodził się, iż w tak przedstawionym stanie faktycznym istnieje możliwość jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem roweru.

Organ podatkowy przypomniał na wstępie, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku.

Dalej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, iż warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. - Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na Wnioskodawcy. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie roweru do kosztów uzyskania przychodu i obniżeniu podstawy opodatkowania – wyjaśnił organ.

Ostatecznie Dyrektor stwierdził, iż jeżeli faktycznie wskazany we wniosku rower wykorzystywany będzie w ramach i na potrzeby prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej stanowiąc środek trwały i o ile spółka cywilna, której wnioskodawca jest wspólnikiem spełnia kryteria uznania jej za małego podatnika, to będzie mogła dokonać jednorazowej amortyzacji roweru na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-12 tej ustawy.