Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w niedawnej interpretacji wyjaśnił zasady rozliczeń wynagrodzenia za tzw. urzędówki (nr interpretacji: ILPB1/415-894/12/14-S/AG).
Wspólniczka kancelarii radcowskiej działającej w formie spółki cywilnej zapytała izbę skarbową o źródło przychodu, do którego należy zakwalifikować przyznane przez sąd wynagrodzenie za pomoc prawną z urzędu.
Wnioskodawczyni jest wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Okręgowa izba radców prawnych cyklicznie wskazuje prawniczkę do świadczenia pomocy prawnej z urzędu.
Po wykonanej usłudze prawniczka wystawia fakturę VAT z ramienia kancelarii radców prawnych, która podlega ewidencji w książce przychodów ?i rozchodów.
Sąd rejonowy bądź okręgowy, który jest płatnikiem wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu, kwalifikuje ją natomiast jako działalność wykonywaną osobiście na podstawie umowy-zlecenia i potrąca zaliczkę na PIT. Po zakończeniu roku obrachunkowego sąd wystawia PIT-11.
Prawniczka powoływała się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 1532/10), zgodnie z którym wynagrodzenie za zastępstwo powinna traktować jako przychód z działalności.
– Sąd w Kaliszu, któremu przedłożono ksero wyroku wraz z fakturą VAT, uważa, że wyrok NSA miałby zastosowanie, gdyby sąd w wyroku przyznał wynagrodzenie na rzecz kancelarii, a nie radcy prawnego występującego ?w procesie – wyjaśniała prawniczka, dodając, że nie spotkała się z taką praktyką.
– Przyjmowanie przez sąd, że „urzędówka" to działalność wykonywana osobiście, jest błędne – stwierdziła.
Izba skarbowa pierwotnie uznała, że wynagrodzenie przyznane za pomoc prawną świadczoną z urzędu powinno być kwalifikowane, tak jak robił to sąd, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Po uchyleniu tego rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu izba skarbowa potwierdziła jednak stanowisko prawniczki.
Sąd, a później organ, powołał się na uchwałę całej Izby Finansowej NSA ?z 21 października 2013 r. (sygn. akt II FPS 1/13). W uchwale tej NSA uznał, ?że wynagrodzenie z tytułu pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, zależnie od formy prawnej, w jakiej wykonuje on swój zawód, należy kwalifikować do źródła przychodów z działalności gospodarczej – w przypadku gdy pomoc prawną z urzędu pełnomocnik wykonuje, prowadząc działalność zawodową w formie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT, a gdy czyni to w ramach innych form wykonywania swojego zawodu – wynagrodzenie to należy kwalifikować do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście.