- Czy wydatek na badania profilaktyczne kandydata do pracy mogę uznać za koszt uzyskania przychodów, który podlega wpisaniu do podatkowej księgi przychodów ?i rozchodów (pkpir)? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca, który prowadzi własną firmę i zatrudnia pracowników, musi pamiętać ?o obowiązku kierowania ich na badania lekarskie. Nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu pracy, który reguluje m.in. obowiązek badań pracowników, może wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi. Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia na swój koszt następujących badań lekarskich:

- ?wstępnych, którym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe,

- ?okresowych, którym podlegają wszyscy pracownicy ?w okresie zatrudnienia bez względu na rodzaj wykonywanej pracy; częstotliwość tych badań ustala każdorazowo lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków stanowiska pracy,

- ?kontrolnych, którym podlegają pracownicy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą. Przeprowadza się je w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Wstępne badania lekarskie przeprowadza się przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy.

Uwaga! Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Brak takich badań wiąże się z nieprzestrzeganiem przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i podlega karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 283 k.p.).

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się ?w miarę możliwości w godzinach pracy. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeśli pracownik na te badania musi dojechać do innej miejscowości, to przysługuje mu zwrot pieniędzy na pokrycie kosztów przejazdu, według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych pracowników wydane orzeczenia o przeprowadzonych badaniach lekarskich.

Skierowanie na badania lekarskie powinno zostać wystawione przez pracodawcę w formie pisemnej i zawierać następujące dane:

- ?określenie rodzaju badania profilaktycznego (wstępne, okresowe, kontrolne),

- ?stanowisko, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony,

- ?informację, czy na danym stanowisku pracy występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; jeśli tak, to musi dołączyć aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Pracownik, który uchyla się od przeprowadzenia wstępnych, okresowych czy kontrolnych badań lekarskich, narusza przepisy bhp. Przedsiębiorca może zastosować wobec takiego pracownika karę porządkową w postaci pisemnego upomnienia lub nagany albo nałożenia kary pieniężnej. W sytuacji odmowy wykonania badań lekarskich i dostarczenia aktualnego zaświadczenia przez pracownika pracodawca może rozwiązać umowę ?o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Klasyfikuje się to jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Koszt badań lekarskich pracowników ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki". Warto, aby na fakturze za przeprowadzone badania lekarskie wpisane zostało imię ?i nazwisko pracownika. Jeśli nie jest, to pracodawca powinien opisać fakturę, wskazując pracownika, dla którego było wykonane świadczenie >patrz przykład.

Autor jest właścicielem firmy ?świadczącej usługi księgowe