W kontekście korekty rozliczeń, należy przede wszystkim odwołać się do przepisów ordynacji podatkowej. Stosownie do art. 81 § 1 tej ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Ustawa o VAT nie zawiera odmiennych regulacji, więc podatnicy VAT mogą dokonywać korekty deklaracji dla celów tego podatku. Korekta deklaracji wymaga złożenia pisemnego uzasadnienia jej przyczyn. Przepisy prawa podatkowego nie wymieniają elementów, które powinno obowiązkowo zawierać uzasadnienie. ?W praktyce przyjmuje się, że podatnik powinien wskazać okoliczności (przyczyny) dokonania korekty.

Przykład

W analizowanym przypadku Czytelniczka powinna wskazać, ?że otrzymała fakturę od zagranicznego kontrahenta dokumentującą ?transakcje (import usług) ?dotyczącą poprzednich okresów rozliczeniowych. W związku ?z tym jest zobowiązana ?do podwyższenia kwoty ?podatku należnego oraz kwoty ?podatku naliczonego.

Ordynacja podatkowa przewiduje ponadto, że prawo do złożenia deklaracji korygującej jest zawieszone na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Korekta złożona w czasie postępowania podatkowego (kontroli podatkowej) nie wywołuje skutków prawnych (art. 81b o.p.). Prawo do korekty przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego (w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego).

Przykład

Czytelniczka ma obowiązek przyporządkować kwotę 1000 euro (podstawę opodatkowania) oraz kwotę VAT (po przeliczeniu według odpowiedniego kursu) do rozliczeń ?za okresy od sierpnia do grudnia 2013 r. ?(w zależności od zasad rozliczeń ?do deklaracji miesięcznej lub kwartalnej) oraz ująć w rejestrze VAT dotyczącym importu usług w każdym okresie (zarówno dla celów podatku należnego, jak i naliczonego).

Pomocniczo dla celów korekty VAT z tytułu importu usług (w zakresie prawa do odliczenia podatku) należy stosować art. 86 ust. 13 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r., wskazującym, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego ?o kwotę podatku naliczonego ?w terminach ustawowych (co odnosi się także do podatku naliczonego z tytułu importu usług), to może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. W przypadku Czytelniczki okres ten nie upłynął, co uprawnia do złożenia korekt deklaracji za 2013 r.

Od 1 stycznia 2014 r. do ustawy ?o VAT został dodany art. 86 ust. 13a odnoszący się do transakcji, dla których podmiotem obowiązanym do rozliczenia VAT jest polski nabywca. Przepis ten stanowi, że jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie obniżył kwoty podatku należnego ?o kwotę podatku naliczonego ?w ustawowych terminach, to może obniżyć kwotę podatku należnego przez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż ?w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Nowa regulacja przewiduje dłuższy termin na dokonanie korekty niż omawiany art. 86 ust. 13 (termin na korektę liczy się obecnie od końca roku, w którym powstało prawo do odliczenia, a nie od początku roku – co w praktyce w skrajnym przypadku ograniczało prawo do korekty podatku naliczonego do okresu 4-letniego).