Istota sporu

Czy przychód wspólnika spółki uzyskany z tytułu jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego przez spółkę w zamian za ustanowienie służebności przesyłu jest opodatkowany PIT.

Stan faktyczny

Spółka jawna zawarła kilka umów o ustanowienie służebności przesyłu na czas nieokreślony na działkach rolnych będących własnością spółki. Zgodziła się na postawienie słupów linii elektroenergetycznej i podwieszenie napowietrznych przewodów oraz na udostępnianie działek w celach remontowych Spółka otrzymała jednorazowe wynagrodzenie.

Jeden ze wspólników złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do ministerstwa finansów. Zapytał, czy przychód wspólnika spółki, odpowiadający jego udziałowi w zysku, uzyskany z tytułu jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego przez spółkę w zamian za ustanowienie służebności przesyłu, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem – nie. Będzie bowiem korzystał za zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit.a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Artykuł ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są m in. odszkodowania wypłacone na podstawie zawartych umów posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu ustanowienia służebności gruntowej m.in. za wybudowanie urządzeń telekomunikacyjnych. Twierdził też, że stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

Zdaniem ministerstwa finansów – przychód wspólnika jest opodatkowany. Działający z upoważniania ministra finansów dyrektor Izby Skarbowej, w swojej interpretacji stwierdził, że służebność przesyłu nie jest tożsama ze służebnością gruntową. Każda jest ograniczonym prawem rzeczowym, ale odrębnie uregulowanym w przepisach.

Art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem obejmuje odszkodowania wypłacone na podstawie zawartych umów posiadaczom gruntów z tytułu m in. ustanowienia służebności gruntowej.

Przepis ten milczy jednak na temat służebności przesyłu – zaznaczył dyrektor Izby. Oznacza to, zdaniem organu, że wynagrodzenie przyznane w związku z ustanowieniem służebności przesyłu nie jest objęte zwolnieniem podatkowym na podstawie tego przepisu, bez względu na status właścicieli i rodzaj gruntów.

Gdyby wolą ustawodawcy było zwolnienie z opodatkowania świadczeń otrzymanych z tytułu służebności przesyłu, to wprowadzając instytucje służebności przesyłu, uczyniłby stosowny zapis w ustawie podatkowej. Skoro takiego zapisu brak, to zwolnienia podatkowego nie można domniemywać.

Tym samym przychód wnioskodawcy jako wspólnika spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej spółki – stwierdził w interpretacji przedstawiciel ministerstwa finansów.

Wnioskodawca nie zgodził się z taką interpretacją i skierował sprawę do WSA.

Wyrok, konkluzja

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, przewidziana w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy o podatku od osób fizycznych ulga podatkowa z tytułu odszkodowania wypłaconego na podstawie zawartych umów posiadaczom gruntów z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, przysługuje także z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, jako odmiany służebności gruntowej (sygnatura akt: I SA/Wr 1040/13).

Dyrektor Izby Skarbowej zastosował błędną wykładnię przepisów – orzekł WSA. W uzasadnieniu wyroku sąd przytoczył m.in. wiele przykładów istniejącego orzecznictwa sądowego w tej sprawie.