Protokół zmieniający umowę polsko-luksemburską o unikaniu podwójnego opodatkowania wszedł w życie 25 lipca 2013 r. Obowiązywanie zmian zostało jednak rozłożone w czasie.

Już od 1 września 2013 r. stosuje się zmienione postanowienia umowy w stosunku do podatków potrącanych u źródła, tj. podatku z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych. W tym zakresie są to zmiany na lepsze.

Dla polskich podatników oznacza to bowiem obowiązek pobrania niższego podatku u źródła z tytułu wypłacanych podatnikowi luksemburskiemu odsetek oraz należności licencyjnych o 5 proc. (przed zmianą stawka podatku wynosiła 10 proc., obecnie – 5 proc.).

Należy oczywiście pamiętać, że zwolnione z podatku u źródła są odsetki i należności licencyjne wypłacane do spółek kapitałowych z siedzibą w Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, po spełnieniu ustawowych warunków, a w szczególności progu udziałowego (10 proc. w przypadku dywidend i 25 proc. w przypadku odsetek i należności licencyjnych), nawet jeśli umowa o unikaniu opodatkowania przewiduje możliwość poboru takiego podatku.

MOŻLIWE ZWOLNIENIE

Polco Sp. z o.o. zaciągnęła pożyczkę od swojego 100-proc. udziałowca – kapitałowej spółki luksemburskiej LuxCo.

Podatek u źródła od odsetek wynosi 5 proc., zgodnie z umową polsko-luksemburską. Natomiast Polco Sp. z o.o. może skorzystać ze zwolnienia z podatku u źródła na podstawie polskiej ustawy (po spełnieniu warunków ustawowych).

Reszta nowości na minus

Na tym niestety koniec dobrych wiadomości. Pozostałe zmiany do umowy wprowadzone przez protokół nie są dla podatników korzystne. W szczególności warto zwrócić uwagę na wprowadzenie do umowy tzw. klauzuli nieruchomościowej. Zmienia ona miejsce opodatkowania transakcji sprzedaży udziałów w spółkach, których wartość w większości pochodzi z majątku nieruchomego położonego w danym kraju (w tzw. spółkach nieruchomościowych).

Na szczęście, zgodnie z przepisami przejściowymi, zmienione postanowienia umowy stosuje się dopiero dla dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2014 r. Transakcje dokonane w tym roku będą więc podlegały opodatkowaniu na dotychczasowych zasadach. Podatnicy mają jeszcze czas, aby przeanalizować obecne rozwiązania i dostosować je do nowej rzeczywistości podatkowej zapewniając efektywność podatkową swojej działalności również w przyszłym roku.

W szczegółach wygląda to tak:

Przykład

SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW W SPÓŁCE NIERUCHOMOŚCIOWEJ

LuxCo sprzedaje udziały w PolCo (spółki są znane z poprzedniego przykładu), której głównym majątkiem jest budynek biurowy.

Do końca 2013 r. transakcja podlega opodatkowaniu w Luksemburgu.

Od 1 stycznia 2014 r. transakcja podlega opodatkowaniu w Polsce.

Z perspektywy polskich spółek nieruchomościowych luksemburska spółka holdingowa po 1 stycznia 2014 r. nie będzie już korzystnym rozwiązaniem. Warto zatem rozważyć przeniesienie jurysdykcji podatkowej bezpośrednich udziałowców polskich spółek nieruchomościowych do bardziej sprzyjających podatnikom lokalizacji holdingowych. Alternatywą dla Luksemburga wciąż mogą być np. Cypr czy Holandia.

Klauzula obejścia prawa

Protokół wprowadza do umowy specyficzną klauzulę obejścia prawa, która jest nowością w polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie ze zmienionym art. 29 umowy,  nie będzie ona miała zastosowania „dla dochodu otrzymanego lub osiągniętego w związku ze sztuczną strukturą". Wydaje się, że w praktyce zapis ten będzie oznaczał konieczność wykazania przez podatników uzasadnienia dla utworzenia danej struktury biznesowej. W przeciwnym przypadku postanowienia umowy nie będą mogły mieć zastosowania.

Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób będzie ona interpretowana przez polskie i luksemburskie władze skarbowe.