Egzamin z umiejętności spawalniczych jest obciążony 23-proc. stawką VAT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, przychylając się do stanowiska przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia spawaczy (sygnatura akt: III SA/Gl 1007/13). Zwrócił się on do izby skarbowej z pytaniem, jaką stawką powinien opodatkować swoją działalność, świadczoną na rzecz indywidualnych klientów i urzędów pracy.

Przedsiębiorca wyjaśnił, że nie uzyskał akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a jego usługi nie są finansowane w całości ze środków publicznych, co przesądzałoby o zwolnieniu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego podlegają zwolnieniu, także jeśli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Podatnik nie znalazł w odrębnych przepisach prawa żadnej wzmianki dotyczącej formy i zasad prowadzenia egzaminów spawalniczych, więc uznał, że prawidłową stawką jest 23 proc.

Izba skarbowa wskazała przepisy prawa pracy i rozporządzenie o BHP. Organ doszedł do wniosku, że szkolenia z BHP nie mogą odbywać się w zupełnie dowolnej formie, więc usługi podatnika są zwolnione.

Usługi kształcenia zawodowego są zwolnione z podatku. Sam egzamin nie

Podatnik nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, wskazał, że z przytaczanych przez organ przepisów wynika jedynie obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji i ukończenia odpowiednich szkoleń przez zatrudnionych przy pracach spawalniczych.

– Z zakazu dopuszczenia do pracy osób bez wymaganych na danym stanowisku kwalifikacji i umiejętności nie wynikają ani forma, ani zasady egzaminowania – wyjaśnił. –Ponadto nie istnieją żadne przepisy stanowiące o formie i zasadach przeprowadzania egzaminów spawalniczych.

Sąd w Gliwicach przyznał rację przedsiębiorcy.

– Egzaminowanie jest sprawdzaniem wiedzy, umiejętności uzyskanych w wyniku procesu kształcenia, jednak już samym nauczaniem w ścisłym tego słowa znaczeniu nie jest – orzekł.

Sąd uznał, że egzamin byłby zwolniony, gdyby poprzedzało go przeprowadzone przez podatnika szkolenie. Wtedy całość usługi, obejmującej kurs i końcową weryfikację umiejętności, należałoby traktować jako kompleksowe kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe.

WSA zwrócił także uwagę na błędną implementację przepisów unijnej dyrektywy o VAT. Prawo unijne nie uzależnia zwolnienia od tego, czy przedsiębiorca świadczy usługi w formie i na podstawie zasad opisanych w odrębnych przepisach.

Regulacje prawa pracy i BHP, nawet gdyby obejmowały przeprowadzanie egzaminów, nie powinny więc wpływać na stawkę opodatkowania VAT.