- Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży internetowej zabawek dla dzieci. Wybrałem opodatkowanie na zasadach ogólnych i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ze względu na mały obrót korzystam ze zwolnienia z VAT. Klienci płacą za zamówione towary jeszcze przed wysłaniem do nich zamówionego produktu. W którym momencie powinienem rozpoznać przychód?
– pyta czytelnik.
Możliwość promowania i sprzedaży swoich produktów przez Internet sprawia, że przedsiębiorcy często decydują się na sprzedaż wysyłkową swoich artykułów. Powszechną praktyką jest dokonywanie zapłaty przez klienta za zamówiony towar jeszcze zanim produkt ten zostanie do niego wysłany. Przychód powstaje w momencie dokonania zapłaty przez klienta. Przedsiębiorca wystawia rachunek/paragon w dniu uregulowania należności i tak też określa moment uzyskania przychodu.
W myśl przepisów ustawy o PIT, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przypadku podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek.
Do ww. przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów, otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Z przepisów tych wynika generalna zasada, że w przypadku działalności w zakresie handlu przychód podatkowy powstaje w dniu wydania rzeczy.
Wyjątkiem od tej zasady jest:
1) wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą ich wydania – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
2) uregulowanie należności przed wydaniem towaru – datą powstania przychodu będzie wtedy dzień otrzymania należności.
Zatem przychód powstaje, co do zasady, w dniu wydania rzeczy. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, a uregulowanie to ma charakter definitywny, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.
Nie można mylić uregulowania należności z otrzymaniem zaliczki bądź przedpłaty. Pobranych wpłat lub należności zarachowanych na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie zalicza się bowiem do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Otrzymanie z góry zapłaty za zakupiony towar generuje powstanie u sprzedającego przychodu z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej już w momencie jej otrzymania, stosownie do art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o PIT. W odniesieniu do sytuacji opisanej w pytaniu, wcześniejszej zapłaty nie można utożsamiać z zaliczką bądź przedpłatą.
Przykład
6 września 2013 r. pan Hulajnoga otrzymał wpłatę od klienta za zabawki zamówione w sklepie internetowym w wysokości 140 złotych.
Tego dnia wystawił rachunek na kwotę 140 złotych. Zapisy w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów przedstawia tabela.
—Kamil Sikora, partner zarządzający, Biuro Rachunkowe Norwegian Finance