- Prowadzę działalność gospodarczą od 2004 r. Od początku korzystałem ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W grudniu 2013 r. (31 grudnia) przekroczyłem obroty z działalności opodatkowanej VAT. Niestety fakt ten umknął mojej uwadze i nie zarejestrowałem się w terminie dla celów tego podatku. Rejestrując się dla celów VAT w sierpniu 2013 r., za radą pracowników urzędu skarbowego, jako datę rozpoczęcia czynności opodatkowanych wskazałem 31 grudnia 2013 r. Większość sprzedaży udokumentowana jest wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jednak dla kilku odbiorców wystawiałem w trakcie 2013 r. rachunki (w przekonaniu, że nadal korzystam ze zwolnienia podmiotowego w VAT), a nie faktury. Czy możliwe jest teraz dokonanie korekty rachunków i w ich miejsce wystawienie faktur VAT?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy – stosownie do art. 87 § 1 ordynacji podatkowej – wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że czytelnik jest podatnikiem VAT, który w końcu grudnia 2012 r. utracił prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Powinien zatem zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i dokumentować sprzedaż fakturami, a nie rachun- kami.
Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, są bowiem obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Fakturę wystawia zarejestrowany podatnik VAT czynny (§ 4 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie faktur w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.).
Odpowiadając na pytanie, czy możliwe jest teraz dokonanie korekty rachunków i w ich miejsce wystawienie faktur VAT, należy wyjaśnić, że taką możliwość zaakceptowała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 11 czerwca 2008 r. (ILPP1/443-303/08-3/AI). Izba wyjaśniła, że w takiej sytuacji prawidłowe będzie skorygowanie rachunku (drugim rachunkiem) do kwoty „zero" i wystawienie w jego miejsce faktury z uwzględnieniem VAT należnego.
—Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy prowadzący własną kancelarię podatkową w Warszawie