Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do wystawienia uproszczonej zbiorczej faktury korygującej.

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że w celu uatrakcyjnienia sprzedaży stosuje różnego rodzaju cenowe propozycje polepszenia oferty, w tym udziela rabatów. Odbywa się to poprzez wystawienie faktury korygującej, w której obniża się cenę jednostkową netto wyrobów, a także zmniejsza się wartość netto VAT.

Korekty tej dokonuje się zgodnie z § 13 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT. Spółka podała, że często, udzielając rabatu, nie obejmuje nim całości dostaw do danego kontrahenta.

W ocenie firmy obowiązek zawierania w zbiorczej fakturze korygującej danych z faktury pierwotnej jest szczególnie uciążliwy. Dlatego chciałaby zamiast zwykłych wystawiać korekty zbiorcze uproszczone, tj. bez referencji do danych zawartych w fakturach korygowanych (§ 13 ust. 2a rozporządzenia z 2008 r.; od 1 kwietnia 2011 r. analogiczne regulacje znajdują się w rozporządzeniu z 28 marca 2011 r. – odpowiednio w § 13 ust. 3 i 4).

Fiskus odpowiedział, że w jej wypadku nie ma takiej możliwości. Podkreślił, że warunkiem korekty w formie takiej, jakiej chce spółka, jest to, aby dotyczyła wszystkich dostaw towarów lub usług dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Sąd pierwszej instancji uwzględnił skargę spółki. W jego ocenie fakturę korygującą zbiorczą w formie uproszczonej można wystawić do odrębnej dostawy towarów lub świadczenia usług. Nie muszą to być dostawy wszystkich towarów lub usług.

NSA nie podzielił jednak tego stanowiska. W jego ocenie sąd pierwszej instancji błędnie dokonał wykładni spornych przepisów, traktując je jak normy powiązane. Tymczasem § 13 ust. 2 i 2a to odrębne regulacje. Zdaniem NSA dokument z ust. 2 wymaga umieszczenia na nim wszystkich elementów przewidzianych dla faktury korygującej. Tylko jeśli korekta dotyczy wszystkich dostaw i usług w danym okresie, zastosowanie ma ust. 2a rozporządzenia, czyli faktura korygująca może zawierać elementy uproszczone.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1198/12