Firmy, które prowadzą działalność zwolnioną z podatku od towarów i usług, nie odliczają podatku naliczonego w ogóle. Te, które wykonują wyłącznie czynności opodatkowane, mają prawo do odliczania pełnego VAT od zakupów. Te oczywiste zasady komplikują się, kiedy oba rodzaje działalności – opodatkowana i zwolniona – są w firmie prowadzone równolegle. Ustawa o VAT nakazuje przyporządkowywanie wydatków odrębnie do czynności opodatkowanych i odrębnie do zwolnionych. Jednak czasem konieczne jest ustalanie proporcji, w jakiej firmie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego VAT. Dotyczy to tych zakupów, których nie można przypisać wyłącznie do jednego rodzaju sprzedaży – opodatkowanej lub zwolnionej. O tym, w jaki sposób obliczać i stosować wskaźnik proporcji piszemy w artykule "Jak rozliczać VAT przy działalności mieszanej".
Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu lub u których obrót ten był niższy niż 30 000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
Z tego sposobu korzysta także podatnik, który uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.
W przypadku, gdy obliczona proporcja przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł, podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100 proc.
Jeżeli nie przekroczyła ona 2 proc., to podatnik może przyjąć, że proporcja ta wynosi zero proc.
W artykule "Środki trwałe podlegają korekcie wieloletniej" przedstawiamy, jaki wpływ ma prowadzenie działalności mieszanej na rozliczenia VAT z tytułu korekty podatku – jednorazowej i wieloletniej.
Czytaj więcej: