Czy składki na ubezpieczenie samochodu zaliczonego do firmowych środków trwałych są kosztem podatkowym?

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy KPMG:

Tak, składki na ubezpieczenie, zarówno obowiązkowe OC jak i dobrowolne AC, są kosztem uzyskania przychodu. Nie odlicza się od niego jedynie części składek przypadającej na wartość samochodu powyżej 20 tys. euro. Dotyczy to AC, bo wysokość składki na ubezpieczenie obowiązkowe nie zależy od wartości auta.

Jeśli ustalona na potrzeby ubezpieczenia wartość nie przekracza 20 tys. euro, całość składki będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu. Gdyby auto było warte np. 25 tys. euro, kosztem byłoby 4/5 składek. Przeliczenia dokonuje się według kursu NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Od czasu do czasu każdemu może przydarzyć się stłuczka. Jak rozliczyć koszty napraw powypadkowych?

Wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca zdecydował się na zawarcie AC.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Jeśli auto nie było objęte polisą autocasco, naprawa będzie neutralna podatkowo, niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku.

W zakresie rozliczania kosztów w lepszej sytuacji są więc przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na polisę. Oni zaliczają do kosztów faktury z warsztatów.

Czy są jakieś różnice w sposobie kwalifikowania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej?

Tak, zasady rozliczania środków wypłaconych z ubezpieczenia też są uzależnione od tego, czy firmowe auto, które zostało uszkodzone, było objęte AC.

Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Z tej definicji wynika, że co do zasady wypłacone odszkodowanie jest przychodem z działalności gospodarczej. Ustawa o PIT przewiduje wyłączenie – nie uważa się za przychód zwróconych wydatków, które wcześniej nie podlegały zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Ubezpieczenie, jak wynika z wyjaśnień organów podatkowych, należy traktować właśnie jako zwrot wydatków, z związku z czym przedsiębiorca, który zadecydował się na wykupienie AC, całą kwotę uzyskaną od firmy ubezpieczeniowej będzie musiał zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. W większości przypadków podwyższa to jego zobowiązanie podatkowe.

Firma, która naprawiała auto nieobjęte AC, musi wykazać jako przychód jedynie nadwyżkę odszkodowania ponad koszt naprawy. W jej przypadku znajdzie zastosowanie wyłączenie z przychodów zwrotu wydatków, gdyż faktur za naprawę nie rozliczała w kosztach.

W tym zakresie w lepszej sytuacji jest więc ten, kto się nie ubezpieczył, co częściowo rekompensuje wyłączenie z kosztów podatkowych wydatków na naprawy powypadkowe.

—rozmawiał Mateusz Maj