Minister finansów wydał interpretację ogólną wyjaśniającą zasady rozliczania ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Spór o VAT od takiej usługi trwał wiele lat i dotarł aż do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przypomnijmy: leasingodawcy długo nie naliczali VAT od ubezpieczenia, a fiskus to akceptował. Około pięciu lat temu zmienił jednak zdanie i stwierdził, że muszą stosować podstawową (obecnie 23-proc.) stawkę podatku. Urzędy zaczęły seryjnie kontrolować firmy leasingowe i zmuszać je do naliczania zaległego podatku. Ciężko go było odzyskać od leasingobiorców, bo niechętnie godzili się na dopłaty (zwłaszcza ci, którzy nie mieli prawa do odliczenia).

Sytuacja wydawała się beznadziejna, bo rację fiskusowi przyznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów (sygn. I FPS 3/10). Unijny Trybunał w wyroku z 17 stycznia 2013 r. (sprawa BGŻ Leasing, sygn. C-224/11) stwierdził jednak, że ubezpieczenie leasingowanej rzeczy jest odrębną usługą i nie trzeba do niej doliczać 23 proc. VAT. Jest z niego zwolniona.

Trybunał podkreślił, że ubezpieczenie stanowi dla leasingobiorcy cel sam w sobie, a nie tylko element poprawiający sposób korzystania z usługi leasingu. Zasadne jest więc uznanie obu świadczeń za niezależne i opodatkowanie we właściwy dla nich sposób.

Co mają teraz zrobić firmy leasingowe, które zastosowały się do uchwały NSA i dodały VAT do ceny ubezpieczenia? Jeśli obciążyły podatkiem klienta, powinny mu go zwrócić i zrobić korektę. Jeśli same poniosły jego ciężar (cena pozostała bez zmian) wystawiają fakturę korygującą bez VAT. Te zmiany mogą rozliczyć w bieżącej deklaracji.

Leasingobiorca, który dostanie fakturę korygującą, będzie musiał dokonać korekty odliczonego podatku (także na bieżąco). Jeśli jej nie otrzyma, nie musi zmniejszać swojego odliczenia.

– To korzystne stanowisko dla firm leasingowych i ich klientów – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w kancelarii KDA Audyt. – Istniała bowiem obawa, że leasingobiorcy będą musieli oddać odliczony podatek na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten nie pozwala na odliczenie, gdy transakcja jest zwolniona z podatku.

Ekspert zwraca też uwagę, że interpretacja nie narzuca firmom leasingowym obowiązku korekty.

– Wydaje się, że minister chce uporządkować sytuację i nie wywoływać kolejnych problemów, interpretując przepisy na korzyść podatników – podsumowuje.

Minister zastrzegł jednak, że przed podjęciem wskazanych kroków należy przeanalizować – uwzględniając wskazówki z wyroku TSUE – czy faktycznie leasing i ubezpieczenie są odrębnymi usługami.

numer interpretacji: PT3/033/1/101/AEW/13/63224