- Wynajmuję boks w zadaszonym pasażu handlowym. Oprócz czynszu płacę także opłatę targową za powierzchnię przed pawilonem, gdzie eksponowany jest towar, stanowiący reklamę oferowanych produktów. Czy naliczanie opłaty za zajęcie miejsca przed punktem sprzedaży jest zgodne z prawem?
– pyta czytelnik.
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej określa rada gminy. Skoro zgodnie z tym aktem wymiar opłaty zależy od powierzchni zajętej na targowisku to za towar wyeksponowany przed boksem sprzedawca musi uiścić opłatę.
Z art. 15 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że opłacie targowej nie podlega jedynie sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Natomiast targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Z tych regulacji wynika, że za towar sprzedawany w pawilonie handlowiec nie musi uiszczać opłaty. Za produkty eksponowane poza nim opłata może być pobierana.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 maja 2012 r. (I SA/Łd 491/12),
rozpatrując podobną sprawę, nie zgodził się z poglądem, że nie ma podstaw do naliczania opłaty targowej od towaru wyeksponowanego na zewnątrz pawilonów, gdyż stanowi on jedynie ofertę (reklamę) wraz z towarem znajdującym się wewnątrz pawilonów i że na zewnątrz pawilonu nie prowadzi się sprzedaży.
W ocenie łódzkiego sądu administracyjnego towar wystawiony przed pawilonami jest oferowany do nabycia na równi z towarem znajdującym się wewnątrz pawilonu, a równocześnie pełni funkcję reklamy, ma bowiem zachęcić klientów do wejścia do pawilonu i dokonania zakupu. Za zwolnieniem od opłaty nie przemawia również fakt, że kasa fiskalna znajduje się wewnątrz pawilonu i tam dopełniane są formalności związane ze sprzedażą.
WSA podkreślił, że obowiązek uiszczenia opłaty targowej został powiązany z faktem korzystania z targowiska, a nie z dokonywaniem transakcji ich liczbą bądź wartością. W konsekwencji to, że kasa znajduje się wewnątrz pawilonu, nie ma znaczenia dla ustalenia, czy handlowiec podlega obowiązkowi opłaty targowej. Ponadto na targowisku do transakcji często dochodzi przed pawilonem, przed którym sprzedawca wydaje towar i przyjmuje zapłatę od kupującego. Przedmiotem sprzedaży jest niejednokrotnie towar, który stanowi element ekspozycji towaru na zewnątrz pawilonu.
Ponadto łódzki sąd stwierdził, że podobnie rzecz się przedstawia, gdy chodzi o stragany, przy których kupcy ustawiają samochody, w których przechowywany jest towar. Skoro pojazd stanowiący w istocie magazyn towaru, został ustawiony na terenie targowiska przy straganie, na którym prowadzona jest sprzedaż, to stanowi on element miejsca dokonywania sprzedaży, czyli powierzchni targowiska zajętej przez sprzedawcę.
Z punktu widzenia wymiaru opłaty targowej bez znaczenia jest, czy towar zmagazynowany jest bezpośrednio na płycie targowiska, czy w samochodzie ustawionym na targowisku. W obu przypadkach określona część powierzchni targowiska jest zajęta przez sprzedawcę.
—Leszek Jaworski