Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się polskimi przepisami o zwolnieniu z VAT usług szkoleniowych. Wczoraj rzecznik generalny wydał w tej sprawie opinię.
Chodzi o przepisy obowiązujące w 2010 r. (od 1 stycznia 2011 r. zakres zwolnienia został zmieniony). Przewidywały one, że zwolnione z VAT są nie tylko usługi świadczone przez nauczycieli i instytucje edukacyjne, ale także przez inne podmioty.
We wniosku o interpretację spółka MDDP (oferująca m.in. szkolenia podatkowe i kadrowe) argumentowała, że jest to niezgodne z dyrektywą. Szkolenia, które prowadzi, powinny być opodatkowane, ale powinna też mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupach.
Fiskus miał w tej sprawie inne zdanie, a Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę (sygn. C-319/12) do Trybunału.
Zapytał, czy przepisy dyrektywy sprzeciwiają się objęciu zwolnieniem usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne. Jeśli tak, to czy ze względu na niezgodność polskich przepisów z dyrektywą spółka ma prawo jednocześnie stosować zwolnienie i korzystać z prawa do odliczenia?
Zdaniem rzecznika dyrektywa nie zakazuje wprowadzenia zwolnienia dla usług wykonywanych komercyjnie przez podmioty prywatne. Nie może to być jednak zwolnienie bezwarunkowe. Podmioty prywatne muszą realizować cele podobne do tych, które mają instytucje edukacyjne. Tak więc sąd krajowy powinien zbadać, czy spółka jest właśnie takim podmiotem. Gdyby się okazało, że zwolnienie nie ma do niej zastosowania, usługi zostałyby objęte VAT i w tym zakresie spółka mogłaby skorzystać z prawa do odliczenia.
Rzecznik podkreślił też, że nie jest możliwe jednoczesne skorzystanie ze zwolnienia i z prawa do odliczenia.