W której kolumnie księgi podatkowej księgować składki ZUS właściciela firmy zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, a nieodliczane od dochodu? Jak ujmować składki na ubezpieczenia pracowników w części finansowanej przez pracodawcę? – pyta czytelniczka.
Do ewidencji wskazanych w pytaniu składek stanowiących koszty uzyskania przychodu służy kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zarówno składki ZUS właściciela firmy, jak i składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, należy ujmować w kolumnie 13 księgi podatkowej „Pozostałe wydatki". W kolumnie tej ewidencjonujemy także składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników. Kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów, stanowiących koszty uzyskania przychodów, a niekwalifikujących się do ujęcia w kolumnach 10–12 księgi. Wynika to z pkt 13 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia pkpir. Kolumna 13 może mieć zatem zastosowanie m.in. do ewidencji składek ZUS właściciela firmy oraz wskazanych składek pracowniczych.
Oprócz wymienionych kosztów, w kolumnie 13 wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak:
Co do wydatków dotyczących kosztów używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, to wydatki te należy wpisywać do kol. 13 raz, po zakończeniu danego miesiąca. Wpisuje się je na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków, którego podstawą są faktury. Trzeba pamiętać, że suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten okres, czyli kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.
Uwaga!
W kolumnie tej nie ujmuje się kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu.