Podstawą do korzystania z pomocy publicznej jest zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE).

Przedsiębiorca, by je uzyskać, musi złożyć wstępne zgłoszenie inwestora u zarządzającego SSE. Następnie zarządzający publikuje ogłoszenie o przetargu łącznym nieograniczonym (lub rokowaniach). Dopiero wtedy zainteresowany działalnością w SSE może złożyć ofertę – zgodną ze specyfikacją określoną w ogłoszeniu.

Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie musi zadeklarować liczbę nowo powstałych miejsc pracy oraz wysokość nakładów inwestycyjnych – nie mniej niż 100 tys. euro. 25 proc. tej kwoty, czyli 25 tys. euro – to wkład własny przedsiębiorcy, pozostałe 75 proc. tej kwoty może pochodzić np. z kredytu bankowego.

Ważne!

Na firmy działające w strefie nałożony jest obowiązek prowadzenia działalności oraz utrzymania utworzonych miejsc pracy przez co najmniej 5 lat – w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz co najmniej 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Jakie możliwości

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w strefie korzystają z regionalnej pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Wynosi ona maksymalnie:

Powyższe wskaźniki intensywności pomocy odnoszą się do dużych przedsiębiorstw. W przypadku małych przedsiębiorców wskaźnik podwyższa się o 20 proc., a w przypadku średnich przedsiębiorstw o 10 proc. Nie dotyczy to przedsiębiorców działających w sektorze transportu.

Przykład

Jan B. jest małym przedsiębiorcą. Prowadzi działalność w mieleckiej SSE. Będzie mógł otrzymać zwolnienie podatkowe w wysokości 70-proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych. Gdyby prowadził działalność w strefie słupskiej, mógłby liczyć na 60-proc. zwolnienie.

Na terenie niektórych gmin dodatkową zachętą jest częściowe lub całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości (na terenie Podstrefy Lublin przedsiębiorca uzyskuje takie zwolnienie na okres 3 lat).

Poza ulgami podatkowymi strefy kuszą atrakcyjnie położonymi, w pełni uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi, których cena jest często znacznie korzystniejsza od innych położonych na danym obszarze.

Wsparciem dla firm planujących działalność w SSE jest także bezpłatna, fachowa pomoc instytucji zajmujących się obsługą inwestorów strefowych. Na każdym etapie inwestycji zapewniają oni wsparcie merytoryczne związane z uzyskaniem zezwolenia oraz warunkami prowadzenia działalności i rozliczania uzyskanego wsparcia.

Wydatki kwalifikowalne

Nie każde nakłady inwestycyjne mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą publiczną są:

W odniesieniu do dużych przedsiębiorców warunkiem zakwalifikowania wydatków związanych z realizowanym projektem inwestycyjnym jest nabycie nowych środków trwałych. Obowiązek ten nie ma zastosowania do przedsiębiorców z sektora MŚP.

Gdzie szukać informacji

Przedsiębiorcy zainteresowani inwestycją w specjalnej strefie ekonomicznej pierwsze kroki powinni skierować do regionalnych Agencji Rozwoju Przemysłu odpowiedzialnych za poszczególne strefy lub do jednostek odpowiedzialnych za rozwój strefy w miejscowościach leżących na ich obszarze (urzędy miasta, gminy lub specjalnie powołane agencje). Lista SSE dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki www.mg.gov.pl w zakładce Wspieranie przedsiębiorczości/ Wsparcie finansowe i inwestycje.

Niedopuszczalna działalność w strefach

Przedsiębiorca zainteresowany inwestycją w strefie powinien sprawdzić, czy prowadzona przez niego działalność może zostać objęta zezwoleniem. Nie może być ono wydane m.in. na działalność gospodarczą w zakresie:

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Powstały, by przyspieszyć rozwój gospodarczy regionów, tworzyć nowe miejsca pracy, a także zwiększyć konkurencyjność produktów i usług. Najstarszą specjalną strefą ekonomiczną jest SSE EURO-PARK Mielec, powstała w 1995 r., do której należy Podstrefa Lublin.

Obecnie na terytorium Polski działa 14 SSE. Początkowo zakładano, że ich działalność zakończy się w 2008 roku. Ostatecznie termin ten przesunięto na 31 grudnia 2020 roku.

podstawa prawna:

Ustawa z 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych (DzU. 1994 nr 123 poz. 600)

Rozporządzenia z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (DzU. 2010 nr 15 poz. 78)